Lemmik

Lugeja küsib, loomaarst vastab: miks ometi inimesed koeri sel moel riidesse panevad?

Vihmakeebis kuldne retriiver.Foto: Shutterstock

Riides koerad pole enam mingi haruldane nähtus, kuid mõnikord tundub, et nende riidessepanekuga minnakse täiesti üle piiri.

Kodugeeniusele avaldas hämmastust üks koeraomanik, kes jalutuskäikudel näeb tihti, kuidas vihmakombedesse on riietatud koerad, kellel paks karv ja kellel tema hinnangul üsna kindlasti säärases rõivastuses palav hakkab.

“Kui kelgukoerad või teised paksu, tiheda karvaga koerad on riietatud kilesesse ürpi, siis mulle tundub, et see on ikka koera piinamine oma mugavuse pärast – et siis koer ei määri karva ja ei pea tema puhastamisega tegelema,” arvab lugeja.

Kommenteerib loomaarst Janne Orro:

Iga koeraomanik võiks ikka ise leida oma koerale ja oma situatsioonile vastava lahenduse. Kõrvalt hinnanguid andes ei pruugi me teada kõiki põhjusi, miks koeral vihmase ilmaga riided seljas on.

Väga paksu karvaga koeral on plusskraadide juures kogu keha katvas riietuses kindlasti palav ja ta annab sellest ka märku, seda küll ei maksa karta, et lõõtsutamine ja jahutuse otsimine koeraomanikul märkamata jääb.

Pikakarvaline koer on kogu keha katvas riietuses vihmase ilmaga tõenäoliselt just karvastiku kaitseks, sellist riietamist tehakse mitte lihtsalt mugavuse pärast.

Keebile alternatiiviks on koera jalutuskäigujärgne kuivatamine. Pikakrvaliste koerte omanikud on selle probleemi enda jaoks sageli lahendanud nii, et koeral on olemas spetsiaalne koht, kus ta saab enne kogu elamisse lahti pääsemist ära kuivada. Tavaliselt on see näiteks koridoris või ka eraldi toas.

Ei ole mõeldav, et pikakrvalist koera pestakse põhjalikult mitu korda päevas ja isegi niisugusel juhul peaks ju tagama, et koer on enne diivanile pääsemist kuiv. Kui koer ka sai poriseks, siis kuivades üldiselt enamikul koertel karv puhastub ja pori ning liiv pudenevad karvadest välja. Sage koristamine on eriti suuri pikakrvalisi koeri siseruumides pidades paraku vältimatu.

Koera riietamine on kindlasti põhjendatud juhul, kui külmal ajal on vaja koeraga väljas oodata, näiteks trennis oma järjekorda vms. Enamikul koertel ei ole külm liikudes, aga välitingimustes paigal olles hakkab ikkagi jahe.

Kindlasti vajavad riietamist teatud tõgudest koerad, kellel ei ole aluskarva, vähe polstrina toimivat rasvakihti ja kellel on väljas kindlasti külm. Näiteks itaalia väikehurdad, whippetid, aga ka pisikoerad vajavad külmal ajal kindlasti kaitset ilmastiku eest.

Pika voogava karvaga koertel, näiteks mitmetel spanjelitõugudel, afganistani hurtadel jt sarnase koertel on vihmakmbinesooni kasutamine paratamatu, et kaitsta karvastikku pori ja mustuse eest. Selliste loomade puhul kasutatakse riietust pigem karvastiku seisundi, mitte kodu kaitsmiseks.

Riided on muidugi ebavajalikud toas, samuti soojal ajal. Samas ei tasu unustada, et võib olla ka niivõrd õhukese karvastikuga koeri, keda on vaja kaitsta päikesepõletuse eest. Lihtsalt edevustest koerale kleidi selga toppimine on muidugi inimeste endi lõbu, koera see samas ei kahjusta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.