Lemmik

Vabatahtlikud päästsid Tapa varjupaigast hulga hooleta jäänud kasse

Koduta kassid.Foto: Shutterstock

Eelmisel nädalal tõttas Paides tegutsev MTÜ Paikass koos loomapäästegrupiga appi naabermaakonda Tapa valda, kus MTÜ Abivajavad Loomad oli oskamatu juhtimise tõttu sattunud tõsistesse raskustesse ja varjupaiga kassid jäänud lubamatusse olukorda, kirjutab Järva Teataja.

Paikassi eestvedaja Virge Piisner ütles, et asi sai alguse sellest, et viimase nädala jooksul koorus välja palju halba infot mittetulundusühingu kohta, keda ta olid varem nii mõnigi kord pidanud koostööpartneriks. “Saime teada, et MTÜ Abivajavad Loomad Tapa Vallas on nii täbaras olukorras, et kassituba tuleb sulgeda ja kassid kuhugi paigutada,” selgitas Piisner. “Kiirelt tegutsema ajendas info, et osa hoolealuseid on jäänud täiesti abita ja annetatud raha nende igapäevakulude katteks on pangakontolt kadunud. Olime lausa hirmul, mis sealt kõik veel välja tulla võib.”

Piisner pakkus abi, et võtab kassitoas olevad kassid ametliku lepingu alusel Paikassi hingekirja. Järele läksid nad 13 kassile. Enne lahkumist sõitis Piisner koos loomapäästjatega läbi omaniku juurest, et ühte puuduolevat veopuuri tuua, kui kuulis eemalt kuurist haledat kassinuttu. Olukorda uurides selgus, et väikeses puuris oma väljaheidete sees oli söömata ja joomata ülisõbralik emane kass. “Vaatepilt oli ahastav. Muidugi polnud meil südant teda sinna jätta ja nii sai kokku päästetud 14 kassi,” sõnas Piisner.

Kaasa võtsid nad ka varjupaigas olnud kasside kratsimispuud, pesad, alles jäänud toiduvaru ja muu kasside ülalpidamiseks vajaliku. Et Paikassi kassitoas ruumi napib, siis võttis koostöö korras kaheksa kassi oma hoiukodudesse MTÜ Pesaleidja, kolm kassi on praeguseks uue kodu leidnud ja kolm said koha Paide kassitoas.

Piisnerile teadaolevalt on juhtunus suuresti süüdi MTÜ Abivajavad Loomad juhatuse liige Sten Andra. “Kuulsin vabatahtlikelt, et Andra on MTÜ-s ainus juhatuse liige ja kontrollis kogu majanduslikku poolt. Organisatsioon toimis vabatahtlike ja turundajate toel, kes kasse aktiivselt päästsid ja kodusid otsisid,” selgitas ta.

Olukorra pärast hakkasidki Piisneri teada muretsema just kasse aitamas käinud vabatahtlikud. “Kuna Andra hämas ja lõpuks ka valetas neile palju, pani see vabatahtlikud kahtlema, kas see inimene loomade päästmisest üldse hoolib,” lausus ta.

Kui vabatahtlikud hakkasid asja lähemalt uurima ja juhataja väiteid kontrollima, selgus, et mittetulundusühing oli loodud eelkõige ärilisel eesmärgil, mitte soovist loomi aidata. Piisneri ütlust mööda rääkisid vabatahtlikud, et paljud kasside eest hoolitsemisel olulised asjad hoidis Andra enda teada ja loomade hoiutingimused olid kohutavad.

“Sageli hoidis ta neid puuris kinni ka üle vaktsineerimise ja karantiini aja. Vabatahtlikel, kes loomade eest iga päev hoolitsesid, puudus ülevaade, millal uus kass puuri tuli ning millised protseduurid on temaga tehtud ja millised mitte. Sellest tulenevalt ei teadnud ka turundajad, millal saavad kassidele kodu otsima asuda,” vahendas Piisner kuuldut.

See kõik viis vabatahtlikud ja koostööpartnerid järelduseni, et sellise inimese hoolde ei saa ühtegi looma usaldada ja ta pole loomapäästja. Vabatahtlikud pöördusid pärast info kogumist kohe politseisse.

Sten Andra ütleb Virumaa Teatajale, et tema juhitud MTÜ Abivajavad Loomad Tapa Vallas läks halva majandamise tõttu pankrotti. Samas sõnab ta, et pole raha omastanud, tehingud MTÜ kontolt on dokumentaalselt tõendatavad ja selle loo tegelik taust on inimeste konflikt. Teise poole nimesid Andra ütlema ei soostu, mainib vaid, et need on Tapa kassitoa endised vabatahtlikud abilised.

Rakvere politseijaoskonna juhtivuurija Tiina Toost kinnitas, et politseile on laekunud avaldus selle kohta, et 2020. aasta oktoobrist kuni käesoleva aasta aprillini omastati MTÜ Abivajavad Loomad Tapa Vallas vara. “Kõik täpsemad asjaolud, sealhulgas võimaliku kahju suurus, selgitatakse välja algatatud kriminaalmenetluse käigus. Hetkel ei ole kellelegi kahtlustust esitatud,” lausub ta.

Sten Andra lisas, et mingil hetkel läksid tal oma vabatahtlike abilistega nii-öelda suusad risti ja nood olevat mõista andnud, et Andra tegemised või tegematajätmised pannakse suure kella külge. “Ongi hea, et politseisse pöörduti. Las erapooletu organisatsioon tegeleb. Mõned inimesed kaitsevad ennast rünnakutega minu vastu,” ütleb ta, kuid ei soovi nimetada, kes on need “mõned inimesed”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.