Lemmik

Video: hull Läti koer tegi Eesti ultrasportlastega kaasa 101-kilomeetrise retke

Üllatusosaleja saavutas meeste üldarvestuses viienda kohagi

Hull Läti koer.Foto: Estonian ACE Adventure

Möödunud nädalavahetusel toimus Eesti-Läti piirialadel individuaalne talvine ultravõistlus Taliharja Vanakuri. Inimsportlastega tegi retke kaasa ka Lätist pärit koer.

Seekordne rada viis osalejad Lätimaalt Kornetist läbi Paganamaa, filmi-Vargamäe, Eesti lõunatipu, Koiva-Mustjõe pärandkultuuri maastike Karula Rahvuspargi külastuskeskusse Ähijärvel. Võistlejatega liitus stardipaigas kohalik koer, kes läbis omal jalal kogu karmi distantsi ja lõpetas meessoost osalejate arvestuses kõrgel viiendal kohal, kirjutab Estonian ACE Adventure oma Facebooki-lehel.

Osalejate ring oli kirev – oli nii tõsiseid sportlasi, kes võistlesid esikoha nimel, kui ka rahulikke matkajaid. Kõigile üllatuseks liitus kohe Kornetist võistlejatega kohalik musta-valge kirju koer, kes hoidis tuttavatel mägistel järvede vahel kulgevatel radadel tempot võistlust liidritega. Kiiremad jooksjad tempoga ca 12 km tunnis, kuid koer suutis seda ületada, tehes nina poolt juhitult haake ja kõrvalepõikeid metsa.

Rajaolud olid rasked ja mudased – näiteks Filmi-Vargamäel tuli ületada ülesküntud põld ja lõunatipu poole rühkida soisel metsasihil. Kesklaagrisse jõudsid kõige kiiremini ratturid ja jätkasid peagi teed. Koos jooksjatega saabus Mõnistesse ka Kornetist alustanud koer.

Pikk distants andis kutsule juba veidi tunda ja ta veetis punktis puhates ja süües pea tunni. Siis sai aga seiklusjanu Läti krantsist jagu ja ta liitus seekord rajal rahulikumalt kulgevate jalgratturitega, kelleks olid Tauno Antsmäe ja kogenud seikleja EV presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo.

Koer tegi ka raja teise poole väikeste puhkepausidega täiesti vabal tahtel kaasa ja jõudis Ähijärve ääres asunud finišisse kell 22.41 õhtul. Kokku kulus koeral 101 kilomeetri läbimiseks 10 tundi ja 41 minutit!

Kui finišipaigas Karula Rahvuspargi külastuskeskuses võistlusjärgset melu nautinud Taliharjalistele kohale jõudis, et koer oli teinud läbi kogu selle pika karmi trassi, puhkes keskuses tõeliselt eufooriline melu! Inimesed olid looma kangelaslikust sooritusest vaimustuses ja ei väsinud teda tunnustavalt patsutamast ja sügamast.

Jooksjatest võidumeheks olnud Leivo Sepp viis läbi autasustamis tseremoonia serveerides neljajalgsele ultrasportlasele paki sardelle, millised viimane ühe ampsu kaupa konsumeeris. Janu kustutamiseks kulus kaks suurt supikaussi vett.

Ka naiste 101km jalgsiretke võitja Marjaliisa Umb oli koera saavutuse üle imestunud ja avaldas sügavat lugupidamist. Loomulikult sai koer peakorraldajalt Silver Eensaarelt kaela ka medali ja ülejäänud õhtust ja ööst suurema aja veetis ta pehmel nahkdiivanil pikutades.

Hommikul seisid korraldajad silmitsi küsimusega – mida teha kangelasliku kutsaga? Päris niisama teda Karulasse omapäi jätta tundus südametu – liiatigi keeldus koer saavutatud kuninglikust positsioonist – rohketest hellitustest ja pehmest nahkdiivanist – loobumast.

Lõpuks õnnestus koer vorsti abil siiski mikrobussi meelitada ja peakorraldaja sõidutas ta Krabi küla ja Korneti vahele jäävale Eesti-Läti piirile. Seal võttis bussist väljunud koer kohe koduse lõhna üles ja sörkis rõõmsalt saba liputades Korneti poole.

Pärast googeldades ja teiste kogemusi kuuldes ilmnes, et koera rännuhimu on teda ka varem sekeldustesse viinud – temast on avaldatud sügisel isegi artikkel Lõunalehes, kus ta Krabi küla elanike abil tagasi koju saadeti. Krabi asub aga Kornetist vaid kaheksa kilomeetri kaugusel – seekord oli vapper peni ette võtnud eelmistega võrreldes ikka väga võimsa rännaku!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.