Nipp

Eesti ekspert annab nõu: kuidas kodu ajapuudusel 15 minutiga korda saada

Võta rahulikult - vahel võib petuga ka koristada.Foto: Shutterstock

Nädalavahetus võib nii mõnigi kord endaga kaasa tuua ootamatud külalised, kellele kuidagi ei tahaks näidata segadust, mis töönädala jooksul koju kogunenud võib olla. Kuidas sellest vabaneda?

Eesti kodundusblogija ja instagrammer Marie oskab siinkohal väga head nõu anda. Tema blogis on mugav juhis, kuidas toimida, et kodu väga ruttu näiliselt hästi korda saada.

Õige varustus

Ennekõike varusta ennast õigete vahenditega – pesukorv, üldpuhastusvahend, mikrofiibrist lapp ja tolmuimeja. Pesukorvi (või ükskõik millisesse kasti) pane kõik laialivedelevad asjad – asjad, mis ei kuulu koristatavasse ruumi, äraviskamisele mõeldud asjad, must pesu.

Üldpuhastusvahend ja mikrofiibrist lapp on vajalikud pindade puhastamiseks. Tolmuimeja võiks samuti käeulatuses olla, et põrandad üle käia.

Otsi kõigepealt vajalik kraam välja. Foto: Shutterstock
Plaan koristuseks

On valida kahe plaani vahel – üldine koristus kogu elamises või vajalikud ruumid külaliste tuleku puhul. Juhul, kui kiirkoristus on vajalik lihtsalt kodu korda saamiseks võimalikult väikese aja jooksul, siis alusta ükskõik millisest ruumist ja tööta võimalikult ruttu iga tuba eraldi läbi.

Kui sul on vaja aga kodu külaliste tulekuks korda teha, siis alusta ruumist, kus kohas on planeeritud külalistega istuda ja kõige rohkem aega veeta (meil on selleks näiteks elutuba või suvisel ajal terrass).

Siis liigu vannituppa, sest see on ruum, mida külalised kindlasti kasutavad. Viimasena tee korda köök, sest üldjuhul pakutakse külalistele ka teed või kohvi ja seetõttu võib jutuajamine ka köögis toimuda.

Samas on tänapäeval väga paljud majapidamised üldse köök-elutuba süsteemiga, sel juhul arvesta, et elutuba koristades pead kindlasti ka köögis vähemalt pinnad puhtaks saama.

Köök käi kindlasti üle, kui see on ühendatud elutoga. Foto: Shutterstock
Pane taimer – 15 minutit

Kõige efektiivsema koristuse saad teha siis, kui paned endale ajalimiidi. Võta selleks täpselt niipalju aega, kui sul on võimalik, aga mitte vähem kui 15 minutit. Tänu ajalimiidile koristad sa rohkem, sest liigutad ennast kiiremini! Mina panen endale taimeri tööle kas ahju- või nutikellale.

Pinnad puhtaks

Kõige esimene samm koristamise alustamisel on see, et kõik vedelevad asjad tuleb kokku korjata ehk siis kõik pinnad tuleb puhtaks teha.

Kui sul ei ole aega asjade tagasipanekuks, siis korjagi kõik asjad pesukorvi kokku ja tegele asjade ära panemisega siis, kui sul on selleks aega – näiteks pärast külaliste lahkumist või õhtul pärast tööpäeva lõppu.

Kastid pane külaliste silmade eest peitu näiteks enda magamistuppa. See koht meenutab sulle õhtul enne magamaminekut, et need kastid tuleks tühjaks teha ja asjad tuleks ära panna.

See, kui pinnad on üleliigsetest asjadest puhtad, annab kodu üldmuljele väga palju juurde.

Kõik vedelevad asjad korja korvidesse kokku. Foto: Shutterstock

Pärast pindade puhastamist asjadest käi vajalikud kohad üle ka üldpuhastusvahendi ja mikrofiibrist lapiga.

Kindlasti tõmba üle laud, mille taga hakkad külalstega istuma – diivanilaud või söögilaud. Tavapärase koristamise käigus tõmba üle need pinnad, mida sa vajalikuks pead.

Vannituba

See etapp on koristamise puhul väga oluline just siis, kui külalised on tulemas! Vannituba peaks olema enne külaliste tulekult alati üle vaadatud ja korda tehtud, sest see on ruum, mida külalised kindlasti kasutavad.

Kui sa ei usu, et nii võib 15 minutiga ka üsna segamini kodu väga hästi korda saada, soovitab Marie seda lihtsalt proovida – tulemus võib üllatada!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.