Hea teada: pistikusse jäetud mobiililaadija ei kuluta eriti elektrit, aga võib olla teistmoodi ohtlik

Foto: erakogu

On päris tavaline vaatepilt see, kui mobiiltelefon on laetud, siis võetakse selle küljest ära telefon, ent laadija jääb pistikusse järgmist korda ootama. Paljudel ongi nii, et laadija on pidevalt ühes kohas pistikus ootel. Uurisime Eesti Energiast, kas laadija hoidmine pistikus kulutab elektrit ja ohtu majapidamisele ning kas peaks midagi teadma ka teiste koduseadmete pistikushoidmisest.

Tuleb välja, et mobiililaadija pidevalt pistikus hoidmine elektrit märkimisväärselt ei kuluta, küll aga on soovitav ülekuumenemise ja ohutuse põhjustel telefoni mitte kogu aeg laadimas hoida.

Kui laadija on jäetud pistikusse ja telefoni sel küljes ei ole, siis võtab laadija voolu ka sellisel juhul, ent elektrikulu on siis väga väike ja mitte rohkem kui 0,5 vatti. Eelkõige tasub siiski vältida pistikupesade ülekoormust ja seadmete akude ülekuumenemist, mis kujutavad endast reaalset ohtu. Nii näiteks ei ole soovitatav panna telefoni ööseks laadima, sest uuematel mudelitel kulub aku täis laadimiseks vaid 2-3 tundi. Selle asemel tuleks aku täis laadida näiteks kohe peale koju jõudmist või enne magama minekut.

Koduseadmed võta vooluvõrgust välja ainult teatud juhtudel

Teised elektriseadmed tasub vooluvõrgust välja võtta näiteks siis, kui on äikesetormi oht või kui on plaanis kodust kauem eemal olla. Igapäevaselt ei tasu kõiki seadmeid vooluvõrgust eemaldada, sest elektrisääst on selle teel pea olematu. Näiteks mikrolaineahjud, televiisorid, digiboksid jms kulutavad seadme välja lülitamisel minimaalselt elektrit. Lisaks võib pidev vooluvõrgust eemaldamine ja tagasi vooluvõrku ühendamine seadmeid hoopis kahjustada. Oluline on jälgida aga seda, et pistikud poleks ülekoormatud ning et seadmed oleksid heas korras.

Kuna tänapäeval on kodudes palju kodutehnikat, siis pistikupesade puudumisel laotakse „vargapesadest“ ja pikendusjuhtmetest ohtlikke „torne“ või „usse“, mille tulemuseks on juhtmete ülekoormus. Et sellist olukorda vältida, tuleks mittevajalike seadmete juhtmed välja tõmmata ja kasutada korraga ühte „vargapesa“ või pikendusjuhet. Päästeameti andmetel on pistikupesade ülekoormus üks peamistest elektriga seotud hoonetulekahjude põhjustest Eestis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.