Kodused nipid, mis aitavad kommunaalkulusid vähendada

Lihtsad nipid aitavad säästa.Foto: Shutterstock

Nüüd kui elektri hind on läinud kalliks, tuleks igas kodus hakata jälgima pereliikmete elektritarbimist ning kokkuhoiuvõimalusi. Enne säästmise alustamist võib esmalt tunduda arusaamatu, kui suure kokkuhoiu saavutab väikeste muudatuste sisseviimisega. 

Tegelikult tuleks elektri ja vee säästmist õpetada väikestele inimestele juba maast madalast. Toome järgnevalt välja kümme nippi, mis aitavad kommunaalkulusid vähendada. Proovi järele ja kasuta vabanevat raha kasulikumalt ja meeldivamalt, soovitab Arco Vara blogi.

Eelista vannile dušši ja ära lase pestes veel niisama joosta

Vann on pigem luksusasi ja väga suur veeraiskaja. Tallinna Vesi on välja arvutanud et vannis käies kulub ligi kolm korda rohkem vett kui duši all pestes. Ja pealegi – miks peaks kellelegi meeldima omaenese mustas vees liguneda! Kui duši all käies keha seebitad või juustesse šampooni või palsamit kannad, ära lase veel joosta, kasuta voolavat vett vaid loputamiseks. Jooksev vesi on kulu, minutis voolab kraanist keskmiselt 15 liitrit vett! Ära jäta kraani jooksma ka hambapesu ajaks, kõige mõistlikum on lasta hammaste loputusvesi tassi.

Nõusid pestes kasuta voolavat vett vaid loputamiseks, võimalusel eelista nõudepesumasinat!

Nõudepesumasin aitab vett säästa, aga pane see tööle alles siis, kui masin on nõusid täis. Juhul kui sul ei ole võimalust nõudepesumasinat osta või on köök liiga väike, siis tasub kraanikauss vett täis lasta ja nõud korraga ära pesta – lapsepõlves kasutasime ikka seda meetodit. Loputusvesi võib siis olla jahedam, see aitab säästa ka vee soojendamise kulu.

Paranda tilkuvad kraanid ja eelista säästlikku WC-potti!

Üks tilk sekundis on väga suur veekulu, kui kraan tilgub pikemat aega, seepärast vaheta tilkuvad kraanid esimesel võimalusel välja. Ka vana WC-poti asemele tasub osta uus, millel on kahefaasiline loputuskast.

Pese pesumasinas korraga terve masinatäis ja tee seda öösel!

Üksikuid riideesemeid pestes kulub samapalju vett ja elektrit kui terve masinatäie pesemiseks. Võimalusel soeta endale A-klassi energiasäästlik pesumasin ja kasuta energiasäästuprogrammi, mis pikendab leotusaega – nii saab pesu puhtaks madalamal temperatuuril. Kuna öine elektritariif on päevasest soodsam, tasub pesumasina ja nõudepesumasina kasutamine planeerida öötundideks.

Kasutuses mitte olevad seadmed ühenda elektrivõrgust välja

Statistika järgi hoiavad peaaegu pooled eestlased elektroonikaseadmeid ooterežiimil, aga nii tarbivad need ööpäev ringi elektrit. Tõmba stepslist välja kõik, mida sa parasjagu ei kasuta: arvuti, printer, laadija, elektriline hambahari, pardel jne.

Kasuta energiasäästlikke leede

Vaheta vanad lambipirnid välja säästlike leedide vastu, mis kasutavad kümme korda vähem energiat ning on tunduvalt pikema elueaga, kestes kokku kuni 50 000 tundi ehk 6 aastat. Ruumist lahkudes kustuta valgus, koridoris kasuta võimalusel liikumisanduriga valgustit.

Veekeetjaga keeda vaid vajaminev kogus vett!

Elektriline veekeetja on majapidamises üks suuremaid voolutarbijaid. Kui soovid teha tassi teed, siis vala kannu täpselt nii palju vett.

Kasuta elektripliiti säästlikult!

Elektripliidil toitu valmistades kasuta õige suurusega keeduala, toidu keema hakates vähenda võimsust. Sule alati nõud kaanega, see vähendab energiakadu mitu korda ja kiirendab toidu valmimisaega. Mõni minut enne toidu valmimist lülita keeduplaat välja ja jäta toit kaane alla järelküpsema.

Juhul kui sinu majapidamine on vaid elektriküttel, veendu et kõik õhuavad, kust soojus välja pääseb, oleks korralikult kinni!

Välisõhku ei tasu kütta, pikas perspektiivis on mõistlikum vanad aknad ja uks uute vastu välja vahetada.

Vali soodsam elektripakett!

Aeg-ajalt võiksid ka võrrelda konkureerivate elektrimüüjate pakette, sest elektrimüüja vahetamine on tasuta.

Ja lõpuks: isegi kui raha säästmine sind ei motiveeri, tasub mõelda sellele, et näiteks puhas vesi ei ole sugugi kõikjal maailmas iseenesestmõistetav. ÜRO hinnangul puudub ligipääs puhtale joogiveele umbes 1,1 miljardil inimesel ning see arv kasvab. Arengumaades kulub ööpäevas ühe inimese kohta kolm liitrit vett, arenenud tööstusriikides aga 220 liitrit! Seda tasub meelde tuletada, enne kui puhtal joogiveel kanalisatsiooni voolata lasta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.