Levinumad vead, mida inimesed esimese kodu ostmisel teevad

Foto: Shutterstock

Luminori spetsialist Kristjan Jasinski jagab nõuandeid, kuidas vältida spontaanset ostu ja mida peaks silmas pidama, et langetatud valik ka tulevikus hea investeeringuna näiks.

Luminori partnersuhete juhi sõnul tuleks esimese kodu ostmist hoolikalt kaaluda. “Kodu ostmiseks on alati hea aeg, kuid seda valides tuleb silmas pidada, et see vastaks sinu vajadustele,” sõnas Jasinski. “Vältida tuleks spontaanseid ja emotsioonidest lähtuvaid oste. Samuti tuleb kodu valimisel kaaluda kõiki plusse ja miinuseid, et ei peaks tagantjärele tehtud valikut kahetsema.”

Omaosaluse jaoks pole piisavalt raha

Tihtipeale on laenuga koduostjal liiga väikesed säästud. Luminori andmed näitavad, et enamasti on keskmine pere oma esimese kodu ostmiseks säästnud kuni 5000 eurot, kuid osta soovitakse kinnisvara hinnaga umbes 100 000 eurot.

Isegi kui taotleda kodulaenu KredExi käendusega, peab omafinantseering olema vähemalt kümme protsenti, mis on 100 000 eurot maksva eluaseme korral 10 000 eurot.

Selliste olukordade vältimiseks soovitab Jasinski alustada säästmisega varakult ja teha natuke eeltööd, et paika seada oma eesmärk ning vajaminev summa. Säästmise alustamiseks on mitmeid võimalusi, ent oluline on seda teha järjepidevalt. Samuti tuleb arvestada raha ka kinnisvaratehingu kulude katteks.

Teisalt on võimalik hakkama saada ka väiksema sissemaksega, kuid see eeldab lisatagatise olemasolu.

Makstakse liiga palju

Selleks, et esimest kodu ostes mitte liiga palju maksta, tasub võrrelda väljavalitud kinnisvaraobjekti hinda teiste samasuguste maksumusega. Näiteks võiks külastada eri kinnisvaraportaalide lehekülgi ning võrrelda sarnase suuruse, seisukorra ja asukohaga eluasemeid.

Samuti soovitab Jasinski pöörduda kinnisvarahindaja poole, kes vaatab soovitava objekti üle, koostab võrdlustehingutel põhineva analüüsi ja aitab seeläbi õiglase väärtusega kodu soetada.

Alati peab meeles pidama, et müüjal võib hinna sees olla emotsioon ja seetõttu on väga hea kasutada objektiivse hindaja abi. Samuti on kinnisvara hindamisakti alati tarvis kodulaenu võtmisel.

Jäetakse osa kuludest arvestamata

Esimest kodu ostvad inimesed ei pruugi olla endale teadvustanud, millised lisakulud kaasnevad kinnisvara ostmisel. Sellised kulud on näiteks notaritasud, mis võivad sõltuvalt kodu maksumusest ületada tuhat eurot.

Laenu võttes peab kindlasti arvestama hindamisakti kulu ja kohustusliku kodukindlustusega. Olenevalt korteri seisukorrast tuleb arvestada ka muude kulude, näiteks igakuise laenu- ja kommunaalmakse, aga ka mööbli ja kodutehnika ostuga.

Hüpatakse üle oma varju

Kliendi krediidivõimelisuse hindamisel võetakse arvesse tema sissetulekuid, olemasolevaid kohustusi ja kõiki kulusid selleks, et nii pangal kui ka kliendil oleks kindlus, et ta jaksab laenu võtta ning seda tagasi maksta.

Siiski pole inimesed alati oma üldistest kohustustest teadlikud. Näiteks ei pruugita teada, et ka kasutamata krediitkaardilimiit on krediidikohustus või mõne muu laenu käendamine mõjutab saadava laenu maksimaalset suurust.

Seetõttu soovitab Jasinski pöörduda juba varakult panga poole, et arutada läbi oma laenuvõime ning saada häid soovitusi kinnisvara soetamiseks.

Tulevikuperspektiivid jäetakse arvestamata

Elus tuleb ikka ette muutusi – vahel on tarvis kolida teise linna ja sealgi on tarvis eluaset. Või on pere suurenemas, mistõttu võib esimene soetatav kodu väikeseks jääda. Hinnatud kinnisvara on lihtsam ja kiirem müüa ning seetõttu tuleks kodu valimisel pööra kindlasti tähelepanu selle asukohale ja ümbritsevale taristule.

Samuti tasub uurida, millised on lähiümbruse arengukavad ja kui ihaldusväärne on sealne kinnisvara teiste ostjate jaoks juba praegu. Tähtis on meeles pidada, et kinnisvara ostes maksab asukoht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.