Nipp

Lugeja küsib: kas orhideele sobib ka tavaline toamuld?

Foto: Pixabay

Kodugeeniusele kirjutas lugeja Aili, kes küsis nõu kodus kasvavate orhideede kohta. Kui tuli aeg orhideesid ümber istutada, siis märkas ta, et ühele suuremale orhideele ei jagu spetsiaalsest orhideedele mõeldud mullast. Küll aga oli tal kodus alles tavalist toataimede mulda ja otsustas parem puudumisel istutada orhidee sinna. Sellest on möödas pool aastat. Ja Aili küsibki, kas ta võib orhidee jätta tavalisse toamulda või peab selle siiski ümber istutama.

Pöördusime vastuse saamiseks Hansaplanti müügikonsultandi Kelly Tamme poole, kes ütleb, et kahjuks tavaline toataime muld ei sobi orhideedele: “Orhideed vajavad happelist kasvukeskkonda ja sõltuvalt liigist ka erinevat substraati. Näiteks kuuking vajaks suurema tükiga ja dendroobium peenema, peaaegu mulda meenutavat substraati.”

Tamm selgitab, et kui jutt käib kuukingast, siis pikemas perspektiivis lämmatab tavaline toataime muld seda liiki orhidee juured ja taim sureb. Kui aga tegemist on mingi teise orhideega, näiteks maas kasvava liigiga, siis on Tamme sõnul võimalik, et seda saab kasvatada tavalises toataime mullas. “Kindlasti tuleks seda taime siis väetada orhideedele mõeldud väetisega ja kastmisega tagasi hoida. Orhidee väetised on alati veidi happelisemad kui muude toalillede omad,” annab ta nõu.

Orhideede ümber istutamisel tekib mõnikord kiusatus panna nad kasvama ühte suuremasse potti – nii tore on ju nende õitsele minnes vaadata, kuidas eri värvi õied puhkevad. Kelly Tamm ei soovita aga eri liike orhideesid kokku istuda just sellepärast, et nad vajavad erinevat kasvukeskkonda. “Kui on soov erinevaid värve ühes potis koos näha, siis saab alati kokku istutada sama liigi orhideesid, näiteks kuukingad ühte potti ja dendroobiumid teise,” märgib ta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.