Lugeja küsib: kuidas laduda puid ahju, et need kohe põlema läheksid?

Foto: Pixabay

Kas tuleb tuttav ette olukord, kui hakkad ahju kütma ning juhtud seda tegema mõne tuttava või sõbra juuresolekul, siis ütleb ta kindlasti midagi selle kohta, kuidas sa puid ahju paned? Osad panevad need ühtepidi üksteise peale, teised laovad ühe rea ühtpidi, teise rea teistpidi, kolmandad panevad risti-rästi. Igaüks arvab, et just tema viis on õige. Need, kes ahju iga päev kütavad, on ajapikku oma stiili välja töötanud – kogemus on õpetanud puid laduma just nii, et ahjutäis ühest tikutõmbest põlema läheks.

Kodugeeniuse poole pöördus lugeja Merike, kes on värske ahjuomanik ja alustab alles oma ahju sisse kütmisega. Ta uuris, kas on mingid kindlad soovitused, kuidas peab puid alla panema. Kuna tegu on uue ahjuga, siis ta tahab, et ta vale kütmisega midagi ära ei rikuks.

Keskkonnaministeerium on teinud lõbusa video “Õige ahjukütmise meelespea”, ja sealt tuleb välja, et puid tuleb laduda ahju nii, et alumine rida on ühtpidi, järgmine rida teistpidi. Lisaks sellele tuleb halgude vahele jätta piisavalt ruumi, et õhk pääseks liikuma.

Ahjud on muidugi erinevate kolletega. Mõnikord on ahju kolle pikkupidi väga sügav, ristipidi jälle kitsas, ja halud ei mahuks mingi nipiga ristisuunas. Sellisel juhul pole vaja muretseda – puude ladumise viisist on olulisem siiski õhuvahede jätmine.

Puude süütamisel saab kasutada spetsiaalset süütekuubikut, tohtu ja marjaks kulub ära ka ajalehepaber. See olgu aga tavaline ajalehepaber, mitte kriitpaber, viimane ei põle hästi ja tekitab rohkem tahma. Tuli süüdatakse puudehunniku ülemisest otsast. Tule süütamise eel kontrolli kindlasti, et siiber oleks lahti ja see peab lahti jääma terveks kütmise ajaks.

Eesti Keskkonnaministeeriumi video

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.