Nipp

Nipid, mida teha tumedaks tõmbunud banaanidega

Foto: Pixabay

Banaan on kõige mõnusam niisama süüa siis, kui tema koor on pealt veel ühtlaselt kollane. Ent küllalt kiiresti läheb koor plekiliseks ja sealt edasi lausa mustaks, nii et kiirelt tõuseb käsi, et “halvaks läinud” banaan ära visata. Seda pole aga tarvis teha.

Meie peres armastati banaani juba nõukaajal, kui neid sai kätte ainult rohelisena. Siis pandi need kuskile pimedamasse kappi küpsema ja ühel hetkel oli ilus banaan võtta. Nüüdsel ajal, mil banaane on laialt saada, kipub pigem teistpidi olema – ei oska enam üleküpsenud banaaniga midagi teha. Mina olen teinud kahte asja – tegelikult kolmandat ka ehk ära visanud, aga see oli enne, kui ma need esimesed kaks nippi kasutusele võtsin.

Üleküpsenud banaan on retseptide lemmik

Arvesta sellega, et peaaegu igas retseptis, mille nimi on banaanileib, banaanikeeks, banaanipätsid, -muffinid jms, on parem kasutada just üleküpsenud banaani. Mina ostan koju tavaliselt suure kobara banaane, pooled neist söön niisama ära, lõigun pudrule või lisan jogurtile, ja pooled jätan ülevalmima, et teha neist mõni banaaniküpsetis. Banaan on küpsetistes väga hea, sest ta toimib peamiselt magustajana, nii et selle võrra lisad küpsetisele vähem suhkrut ja see saab tervislikum. Mida üleküpsenum banaan on, seda magusamaks ta muutub. Ja mingil määral toimib banaan ka sideainena, nii et kel munatalumatus, saavad banaani seeasemel proovida.

Üleküpsenud banaan sobib smuutidesse ja jäätistesse

Kui banaan on pealt koledaks läinud, siis saab selle ära koorida, viilutada ja viilud külmutuskotti paigutada. Sügavkülmuta need tükid lihtsalt ära ja tarvita omale meelepärasel moel. Nii väldid igal juhul banaani ära viskamist, vaid kasutad ta ikka päris ära. Külmutatud banaanitükke ei pea üles sulatama, mina olen neid otse sügavkülmast smuutidesse lisanud. Ka jäätise valmistamiseks saab toimida samal meetodil. Ja lõpetuseks üks kodune eksprompt korras sündinud idee – kord otsis mu peretuttav minu sügavkülmast jääkuubikuid. Neid leidmata võttis ta välja külmunud banaanitükid ja pani oma veeklaasi sisse hoopis neid. Nii sai ta omale banaanivee.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.