Nipp

Tasub teada: kas sügisel võiks veel aknaid pesta?

Foto: Pixabay

Kummaline mõelda, et meil käib akende pesu siiamaani lööktöö korras. Terve Eesti peseb aknaid maipühade paiku. Siis pestakse maha talvemustus ja säravate akendega minnakse suvele vastu. Ma pole kunagi aknaid pesnud maipühade ajal lihtsal põhjusel. Enamasti on siis mul aias kiired ajad ja akende jaoks ei jagu aega, ja olen veel ka tähele pannud, et kui pesta aknaid maipühade paiku, siis on need paari nädalaga veel mustemad kui üle talve seisnud aknad.

Tegelikult vaatab iga üks muidugi ise, millal ta aknaid peseb, ja need, kes teistega samal ajal seda ei tee, ei peaks loomulikult end halvasti tundma – nad ei ole laisad. Mina aga elasin aastaid maal, keset suurt loodust, misjärel kolisin linna, kus ka palju puid ja õistvaid põõsaid ümberringi. Looduse õitsemise ringkäik ongi hea viis akende pesemise planeerimiseks. Õitsemise tolm mustab aknaid rohkem väljast, aga see imbub ka sissepoole.

Varakevadel, enne kui puud lehte lähevad, tolmlevad mitmed puud ja põõsad. Kõik, mis ajavad omal urvad välja (paju, kask), hakkavad ühel hetkel ka õitsema ja nende tolm kandub ka lähedal olevate elumajade akendele. Üks suur “tolmutaja” on aga mägimänd, kui see õitsele läheb. Mul kasvas maal see taim naabritel hekina ja ma ootasin akende pesemiseks alati ära selle aja, kui see tegelane oli oma tolmutamise lõpetanud. Linnas on selliseks tolmutajaks veel pappel, mis oma valgeid ebemeid igale poole lennutab.

Kui suvi on soe ja vihmata, siis tekib soojade ilmadega ka niisama tolmu ja seegi määrib aknaid. Linnas on seda rohkem näha, sest sõiduteed on kodudele lähemal. Nii et suvel korra aknad väljast üle tõmmata ei tee paha.

Kui jõuda järjega praegusesse aega ehk sügisesse, siis nüüdne mustus akende peal on pigem kärbeste, äädikakärbeste ja mahalöödud sääskede jäljed. Aknad on nendest täpilised, kui vastu valgust vaadata, ja enamasti on see mustus seespool. Putukad kaovad ilmade külmemaks minemisel ja kuskil oktoobri keskel on mõistlik aknad puhtaks tõmmata. Putukate jäljed on akende peal kui kuivav liim – kui jätad enne talve aknad pesemata, siis on uuel kevadel neid keerulisem puhtaks saada. Ma olen sügiseti aknaid ainult seestpoolt pesnud, sest sageli ei leia väljast pesemiseks enam sobivat soojemat ilma. Ja kaugel see uus kevadki – või maipühad -, mil saab taas aknaid pesema hakata.

Muide – akende pesemisest jäänud triipude vastu aitab vana hea ajalehepaber. Nühi poolkuiv loputatud aken sellega lihtsalt üle, ühtpidi see kuivatab ja teistpidi lööb ka lõpuks klaasi kenasti läikima.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.