Suvi läbi: eri tüüpi terrassimööbli hooldus enne talve

Terrassimööbel. Foto: Pixabay

Praegu on just õige aeg üle vaadata suvel õues või terrassil seisnud mööbel ja teha vajalikud ettevalmistused, et see talvekorterisse uut suve ootama saaks jääda. Mida tublimalt sa aiamööbli eest hoolitsed, seda kauem peab see vastu ning ära jääb vajadust igal suvel uut mööblit soetama hakata.

Kõige olulisem on mööbel enne varju alla panemist puhastada. Pühi tavalise harjaga maha kuivanud lehed, okkad ja muu sodi, vaata, et mööbli liitekohtade vahele ei jääks kõdunevat materjali ega surnud putukaid. Seejärel pese mööbel niiske käsnaga puhtaks nii pealt- kui ka altpoolt. Mööbli alla, silmale varjatud kohtadesse armastavad putukad oma pesi teha, sellest kõigest tuleks puhastamise käigus lahti saada. Ka linnusitt pese maha. Kui mööbel on väga must, siis võid puhastamiseks appi võtta kerge seebilahuse, muul juhul piisab tavalisest soojast veest. Kindlasti kuivata mööbel pärast pesemist.

Kui tegemist on puidust aiamööbliga ja sa pole mööblit just sel kevadel üle õlitanud, värvinud või muud moodi hooldanud, siis sobib talvekorterisse paneku eel seda kindlasti õlitada. Enne õlitamist veendu, et mööbel oleks puhas ja kuiv. Järgmisel aastal peab puitmööbel paremini vastu, kui töötled seda enne õlitamist sobiva puidukaitsevahendiga, kuid see pole otseselt vajalik. Õlitamiseks vali ka kuiv ilm, hea, kui teed seda õues päikselise ilmaga. Üldjuhul kuivavad tänapäeva õlid kiiresti.

Kui puitmööbel on eelnevalt värvitud ja värv on kuluma hakanud, siis on kaks varianti. Parem variant on mööbel puhastada, värvikahjustused maha nühkida, karedad pinnad siledaks hõõruda ja siis mööbel uuesti ära värvida. Teine variant on mööbel puhastada, ja järgmisel kevadel alles värvida. Kui su talvekorteriks on aga niiske ruum (enamasti ju ongi), siis soovitatav on läheneda asjale “parem karta, kui kahetseda” meetodil ehk valida esimene variant, sest niisked ruumid kahjustavad kulunud puitpindu aeglaselt edasi.

Aiamööblit tehakse tänapäeval mitmest muustki materjalist kui puidust. On sellist mööblit, kus metallist karkassile on punutud plastmaterjalist mööbel, on korvmööblit, ka täismetallist mööblit ning plastmööblit. Kui aiamööbel on ainult metallist, siis vaata üle liitekohad – küllalt sageli kipuvad need roostetama. Poes müüakse roosteemaldit ja pinnakaitsevahendeid, millega neid kohti ilmastikukindlaks muuta. Enne talve oleks tark mööbel just selle pilguga üle vaadata.

Plast- ja klaasmööbli puhul piisab, kui puhastad mööbli lihtsalt ära. Mustemate kohtade puhastamiseks võta appi seebilahus, sobib ka mõni muu mitteabrasiivne (mitteteraline) kodune üldpuhastusvahend. Kindlasti loputa mööbel üle ja kuivata. Korvmööbel vajab samuti puhastamist, enamasti piisab soojast veest selleks.

Kui sul on kodus aga selline terrass, millel uksed ees ja katus pea kohal, siis võid mööbli jätta talveks ka sinna, kuigi seda siiski väga ei soovitata. Sageli kasutatakse suviti selliste mööblitükkide peal ka patju, tekke jms, need on tark talveks kindlasti ära võtta, sest need niiskuvad jahedama õhu käes, lähevad ise hallitama ja võivad kahjustada niimoodi ka mööblit. Mööblipadjad ja tekid saad enamasti puhtaks pesumasinas, kui aga need on väga määrdunud, siis tasub need sügisel kohe pesumajja viia, sest kui jätad nende puhastamise järgmisse kevadesse, ei pruugi mustus enam maha tulla.

Kui jätad mööbli talveks vihma ja lume eest kaitstud terrassile, siis kata mööbel spetsiaalse terrassimööbli katteriidega, mida on poodides saadaval.

Üldjuhul viiakse aga terrassimööbel kas garaaži või kuuri varjule. Kui sinulgi on selline varjualune, siis hea on ladustada mööbel nii, et õhk saaks mööblitükkide vahelt läbi käia ehk et ära lao neid tihedalt üksteise otsa ega kata neid kile või riidetükkidega. Kui tahad millegagi mööblit tolmu eest katta, siis sobib selleks mõni õhku läbi laskev loor või terrassimööbli katteriie.

Kõige parem aga – kui sul kodus ruumi jagub – on tuua terrassimööbel talveks hoopis tuppa. Kindlasti on mõnel pereliikmel hea meel mõnest lisatoolist või -tumbast, ja nii peab mööbel järgmise hooajani kindlasti vastu. Tuppa toodud terrassimööblit saab kodumööbliga kenasti sobitada, kui kasutad nende peal samu värvi pleede või patju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.