Remont&ehitus

Seitse Eesti arhitektuuriobjekti on nomineeritud Euroopa mainekaimale arhitektuuriauhinnale

Maidla loodusvilla.Foto: Priidu Saart

Rubriiki toetab

Euroopa prestiižseim kaasaegse arhitektuuri auhind EU Mies Award avalikustas tänavused nominendid, kelle hulka on pääsenud seitse arhitektuuriteost Eestist.

Eestist on auhinnale esitatud sel aastal seitse objekti: galerii Fotografiska, Haapsalu linnus, Suure-Jaani tervisekoda , Maidla loodusvilla, Võru keskväljak, kõrgepingeliini disainmast Soorebane ja Sisekaitseakadeemia Narva õppekeskuse ja Tartu Ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone.

Fotografiska. Foto: Kaupo Kalda

Eesti Arhitektuurimuuseumi direktori, Miesi auhinna nõuandvasse komiteesse kuuluva arhitektuuriteadlase Triin Ojari sõnul on tänavused Eesti nominendid kõik väga erinevas skaalas. 

Haapsalu linnus. Foto: Tõnu Tunnel

„Näiteks Sisekaitseakadeemia Narva õppehoone trump on kindlasti tugev sotsiaalne aspekt ning eesrindlik puidukasutus, kõrgepingemast Soorebane jällegi laiendab arhitektuuri piire triviaalsele infrastruktuuri objektile,“ lisas Ojari.

Suure-Jaani tervisekeskus. Foto: Kristian Lust

Ojari sõnul on viimastel kordadel preemiad läinud üllatuslikult mitte kallitele kultuuriobjektidele, vaid sotsiaalse suunitlusega hoonetele, täpsemalt suurte kortermajade väga läbimõeldult teostatud renoveerimisprojektidele Amsterdamis ja Pariisis. 

Maidla loodusvilla. Foto: Tõnu Tunnel

„Preemia andmine äärelinna sotsiaalmajale on oluline sõnum väärtuste muutumisest nii arhitektidele, tellijatele kui kogu Euroopa arhitektuuriavalikkusele,“ lisas Ojari.

Võru keskväljak. Foto: Tõnu Tunnel

Euroopa Liidu Miesi auhinna EU Mies Award näol on tegu kõige prestiižikama arhitektuuriauhinnaga Euroopas, mida antakse välja iga kahe aasta tagant parimale Euroopa arhitektuuriteosele. 

Narva õppehoone. Foto: Tõnu Tunnel

Sõltumatud Euroopa arhitektuurieksperdid, rahvuslikud erialaliidud ja auhinna nõuandev komitee esitasid auhinnale kokku 449 tööd 41 riigist.

Soorebane. Foto: Tõnu Tunnel

Eestist on aastate jooksul lõppvalikusse pääsenud näiteks Rotermanni kvartali Laudsepa töökoda ja Arvo Pärdi keskus Laulasmaal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.