7 soovitust, kuidas planeerida kööki nii nagu sisearhitekt

Foto: Shutterstock

Eesti disainibrändi Valhalla Living esindajad on kokku pannud seitse soovitust, mida järgides saab enda koju planeerida unistuste köögi – sellise, kus on mõnusalt valgust ja mugavust ilu ning hubasust.

Järgi kolmnurgareeglit

Köögikolmnurka kuuluvad külmkapp, pliit ja kraanikauss. Viimase juures on lahutamatu osana ka nõudepesumasin (juhul kui köök mahutab ja sa seda soovid).

Köögi plaani vaadates proovi, kas pliiatsiga paberil või näpuga ekraanil liikudes nende seadmete vahel on sul võimalik tekitada kolmnurk. Kui see on nii, siis oled õigel teel ning järgmisena paiguta kolmnurga tipud sulle sobivasse kasutusmugavusest lähtuvasse järjekorda.

Mõtle liikumistrajektoorile ja vahemaadele

Kui võimalik, siis planeeri köögis liikumiseks piisavalt ruumi. Olemasolevas pisikeses köögis saab imesid korda saata asju ümber paigutades.

Mängi läbi paberil, kuidas hommikul külmikust piima võtad ja kus asub sinu kauss hommikuhelvestega. Kuidas liigud köögis, kui seal on rohkem kui üks inimene ning kuhu võivad tekkida nö liiklusummikud.

Sedasi paberil mängides leiad peagi kõigile asjadele oma koha ja ummikud lahenevad paberil ning hommikused rüselused köögis jäävad ära.

Säilituskarpides peituv maagia

Kas oled ennast tabanud omavahel mitte sobivate karpide kuhjast, mis kuidagi kappi ära ei mahu?

Proovi selle asemel soetada ühest sarjast karpe, kasuta neid korduvalt, siis säilib ka kord. Komplekti mittesobivad karbid leiavad kasutust nt garaažis, kus kruvid ning mutrid vajavad korrastamist.

Panipaikasid planeerides mõtle läbi toiduainete ja köögitarvikute asukohad

Tee nimekiri köögis vaja minevatest asjadest ja grupeeri need piltlikult kapidesse ja sahtlitesse. Näiteks mõtle, kuhu paigutada serviis, mida võetakse välja ainult siis kui on Eesti Vabariigi sünnipäev või millisesse kappi lähevad imekaunite mustritega argipäevaseks kasutamiseks mõeldud laudlinad, köögirätikud, põlled, salvrätikud ja küünlad?

Samuti peab planeerima pinda pottidele, pannidele ning koogivormidele. Ära unusta erinevaid maitseaineid, tee sorte, vitamiine, kuivaineid, muud toiduained.

Sahtlipinda ei ole köögis kunagi liiga palju.

Kuhu läheb prügi, taara ja kodukeemia?

Soovituslik on just see grupp käepäraselt lahendada ning ei tohiks alahinnata ruumi, mida vajab prügi ning selleks vajaminevad sahtlid ning kastid.

Pistikud – rohkem on parem

Pistikuid peab köögis olema piisavalt, sest väikeseadmeid, mis üheaegselt pistikus, võib olla mitmeid.

Mõtle, kus sa kasutad smootimasinat, miksrit, mahlapressi, veekeetjat ja muud sarnast. Pistikuid planeerides lisa alati mõeldud kogusele +1.

Köök peab moodustama ülejäänud sisekujundusega terviku

Tekita köögi ja ülejäänud ruumide vahel n-ö kujundussillad. Kasuta samu toone ja mustrite fragmente, mis teisteski ruumides, et moodustuks harmooniline tervik.

Seda on lihtne teha erinevate köögiasksessuaaridega nagu pajakindad ja lapid, keraamika, köögirätikud, lõikelauad, lilled ja taimed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.