Remont&ehitus

Eesti naine ehitas oma kätega maja, sest see oli odavam kui korteriost

Ehitust õpib Mari internetist ja sõpradelt-tuttavatelt.Foto: Mari Keeroja

Kuigi üldjoontes on korteri soetamine soodsam kui oma maja ehitamine, võib teatud asjaolude kokkulangemisel eramu ehitamine siiski soodsamaks kujuneda. Siis ei jää üle muud kui käised üles käärida ja maja valmis ehitada.

Mari Keeroja soovis endale oma kodu, aga hinnakalkulatsioonid näitasid, et kolmetoalise korteri ostmine läheb tema puhul kallimaks kui oma maja ehitamine. “Sellepärast, et maatükk oli olemas vanemate poolt,” ütleb ta.

Majakarbi seinte ja akendega leidis ta soov.ee-st. Selle puuduseks oli napp soojustus, kuid ehituse käigus soojustab Mari maja tõhusamalt ära ka. See karp maksis kõigest 3500 eurot. Vaja on läinud mõistagi ka ehitusmaterjale, aga enamiku sellest on Mari hankinud Facebooki kaudu. “Kes on tasuta ära andnud, kes teinud hea pakkumise ja nii edasi,” räägib ta.

Maja tuleb postvundamendile ja saab villaga soojustatud. Hetkel on naise sõnul ehitusele kulunud 7000 eurot.

Tegemist on kaheliikmelisele perele väga sobivas suuruses koduga: ehitusalust pinda on 59,5 ruutmeetrit ja selle kõrgus on kuni viis meetrit. “Kolmetoaline, kaks magamistuba ja kööktuba. Maja ehitamiseks oli vaja hankida ehitusteatis, kui oleks teinud suurema, oleks olnud vaja ehitusluba,” räägib Mari.

Kõik omade jõududega

Ühtki abilist Mari ehitusele palkama pole pidanud, vaid seinte transport tuli väljast korraldada. “Suurim abiline on minu isa, kes on tegelikult ametilt elektrik. Väga palju on aidanud ka sõbrad, kes transpordiga, kes seinte paigaldusega. Talgute korras sai peale katus,” ütleb ta.

Ehituse käigus ja vajadusest tulenevalt on Mari õppinud sõitma kopaga, mis on tema sõnul päris omaette kogemus. Ka vundamendipostid sai ta ise maasse puuritud. “Ei olnud just kõige lihtsam töö,” kommenteerib ta napilt. Postid tuli meetri sügavusele maasse saada, mis oli paras katsumus.

Kõige suuremaks tööks hindab Mari ise siiski eelseisvaid sisetöid, mis tal on plaanis suuremalt jaolt ise ära teha. “Kui raske see ikka olla saab?” arvab ta.

Siiani on maja ehitamise juures kõige keerulisem olnud siiski vallast vastava loa hankimine. “Nägin sellega kaua vaeva, kuigi ei olnud ju vaja ehitusluba. Aga paistab, et ehitusteatise hankimine on sama keeruline,” sõnab Mari.

Ehitusalaselt on kõige raskemaks kujunenud katuse tegemine, see võttis kõige kauem aega. “Õnneks on tutvusringkonnas pädevaid katusemeistreid, kes kõik puust ja punaselt ette teinud,” ütleb ta. Asjadest, mis on tulnud päris üksi ära teha, peab Mari kõige keerukamaks aga just neid eelpool nimetatud vundamendiposte.

Teadmised internetist

Ehitust Mari varem kunagi õppinud ei ole. “Põhimõtteliselt võiks öelda, et mu maja valmib niiöelda Google´i ja YouTube´i abiga. Kui enda jõud või mõistus millestki üle ei käi, siis keegi tuttavatest jagab ikka natuke rohkem. Ehitada ei ole tegelikult väga keeruline,” sõnab Mari.

Pisut keerukam on tema sõnul materjalikulu väljaarvutamine. “Olen selle aja jooksul kaks korda valed asjad tellinud ja vähemalt kuus korda valesti mõõtnud,” tõdeb ta lõbustatult.

Tänaseks on maja ilmastikukindel karp valmis, sissekolimisplaanid on Maril aasta pärast. “Olen endale seadnud eesmärgiks, et ehitus peab olema odav. Õnneks enamiku mööblist teen ka ise oma maitse järgi. Maja ei tule eurostiilis, pigem mõnus maakodu,” ütleb ta.

Kui maja päris valmis, vaatame Mari tehtu kindlasti uuesti üle.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.