Eesti pere ehitas vanast garaažist suurejoonelise vannitoa

Vannituba vanas garaažis.Foto: Erakogu

Eesti kodude vannitoad on tihti väga pisikesed. Et sellist ruumikitsikust vältida, otsustas üks pere oma maja puhul loobuda vanast garaažist ja rajada pesuruumi just sinna.

Selle 18-ruutmeetrise ruumi kohta on “vannituba” muidugi õige vähe öeldud. Pigem on see maja spaaosa või pesuosakond. Sinna mahub ära saun, dušš, tualett ja ruum, kus pärast saunaskäiku lõõgastuda. Lähitulevikus lisandub veel vann.

Aga miks vannituba garaaži? Pereema Annela selgitab, et sellel oli kaks põhjust. “Esiteks tahtsime niisked ruumid muudest tubadest eemal hoida ja tahtsime, et oleks peale saunas käimist ka piisavat pinda, kus veidike istuda. Teiseks oli garaaži suurus selline, et autoga sinna sisse sõitma ei mahtunud ja muud otsest kasutust me antud pinnale ei leidnud,” ütleb ta.

Majja kolimise ajal puudus seal vannituba, ainsaks pesuvõimaluseks oli vana puuküttega saun. Pisikese lapsega perele oli see üsna tülikas ja nii asutigi ruttu vannituba rajama. Kuna sinna mahtus ka saun ära, siis vanadesse saunaruumidesse sisustati hoopis pesuköök ja tehnoruum.

Päris ilma tõrgeteta selline mastaapne projekt muidugi ei sujunud. “Esiteks oli garaaži lagi nii madal, et pärast soojustamist ja küttetorude paigaldust oleks ruumi kõrgus jäänud nii madal, et minu elukaaslane poleks vannituppa ära mahtunud,” räägib Annela. Seega tuli üles puurida kogu olemasolev vundament ja maapinda süvendada, et saada ruumile vajalik kõrgus.

“Teiseks lootsime leida ehitaja, kes antud projekti meie jaoks valmis ehitab, kuna töö tundus väga mahukas ja meil endil mingit ehitusalast kogemust ega haridust polnud. Kahjuks ei leidnud me endale ehitajat, kes oleks sellest projektist mõistliku tööraha eest huvitatud olnud. Nii ei jäänudki meil midagi muud üle, kui see ise ette võtta” ütleb pereema.

Isetegemine ilma igasuguse eelneva kogemuseta ja töö kõrvalt osutuski kogu projekti kõige suuremaks väljakutseks, aga pere sai sellega suurepäraselt hakkama.

Tagantjärele, tunnistab Annela, teeks nii mõnegi asja ka teisiti. “Oleks võinud vähem kiirustada ja võtta asja rahulikumalt. Tahtsime ruttu valmis saada, kuna meie esimene laps oli tol hetkel aastane ja korralik vannituba tegi elu oluliselt kergemaks,” sõnab ta.

Rahulikumalt oleks võinud võtta näiteks seepärast, et vannitoa viimistluses kasutatud ja saekaatrist selleks otstarbeks tellitud puit oleks saanud kauem kuivada. “See oleks vähendanud igasugu prigusid ja pragusid, mis nüüd aastaid hiljem on kuivamise tõttu tekkinud,” ütleb Annela.

Ka torutöid oleks paar veidi teisiti teinud. “Tarbeveetorusid oleks võinud ettenägelikumalt vedada. Meil oli vannitoa ehituse hetkel plaanis küttesüsteemi muudatus, aga me polnud veel 100% kindlad, mille kasuks me otsustame. Nüüd, aastaid hiljem, kui hakkasime õhk-vesi kütet paigaldama, selgus, et torud oleks võinud olla veidi teisiti paigaldatud, aga õnneks saime vajalikud muudatused ellu viia,” räägib Annela.

Kuid üldjoontes on tegu siiski suurepärase pesuruumiga, kus üks on kindel: ruumist siin puudu ei tule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.