Remont&ehitus

Ehitusjärgus kodudest varastamine on tõsine probleem, aga kuidas sellist hoonet kaitsta?

Majaehitusel on kogu objektil olev vara üsna kaitsetu.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kuidas valvata praeguste miinuskraadidega ala, millel ei ole lage ega seinu? Turvatöötajat välja külma kätte panna ei taha, kuid valvet on siiski vaja, sest pikanäpumehi ja huligaane külm paraku eemale ei peleta.

Lammutusobjekti juht Simo rääkis, et mõni kuu tagasi viidi objektilt ära kallid mehaanilised tööriistad, sh ketaslõikur. Ta sõnas, et kahjud olid kokku kuni kümme tuhat eurot. “Päris tihti on tegelikult kalleid asju ära veetud,” tunnistas ta. Tööriistad olid küll tabalukuga suletud konteinerites, kuid vargad murdsid sellest kergelt läbi. 

Ida-Harju politseijaoskonna juhtivuurija Jan Lantsu sõnul on ehitusobjektidel toime pandud vargused üks levinumaid varguse liike ja kinnitas, et enamasti viiaksegi ära just kallid tööriistad. 

Sellised tööriistad on siiski rasked ja nende vedamine võtab omajagu aega. See tähendab, et valve olemasolul oleks patrullekipaaž jõudnud reageerida ja hinnalised asjad alles jäänud.

Sellised ehitusplatsid, aga ka mitmed ajutised rajatised üritustel, avalikud ruumid või väliparklad vajavad valve osas teadlikku lähenemist – sellist, mis võtaks võimalikult vähe inimressursse ja peaks vastu igasugustele ilmatingimustele. 

G4Si turvalahenduste osakonna juht Ramon Kaju kirjeldas, et neil on selliseks juhtumiks mobiilne videovalve, mis on mõeldud ajutist laadi objektidele, mis muutuvad pidevalt (kaameraid peab tihti ümber paigutama) või kohtadesse, kus puudub elektriühendus, näiteks ehitus- ja laoplatsid, tööstused, kaevandused, parklad, väljakud või prügimäed. 

“Kogu süsteem koosneb kaameratest ja selle juures olevast emajaamast ning on välja kasvanud militaartööstusest. See tähendab, et seadmed peavad vastu ka kõige karmimates oludes ning on spetsiaalselt mõeldud taluma nii tuult, kuumust kui ka karme külmakraade. Kaamerad töötavad akudega, mis peavad vastu kuni 400 päeva või 50 000 valvesündmust,” kirjelda Kaju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.