Remont&ehitus

Hakkad köögikappe värvima? Need on neli viga, mis kõige sagedamini ette tulevad

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Köögikappidele uue värvikihiga värske välimuse andmine on praegu väga moes. Et altminekut vältida, peab sedagi lihtsat tööd tegema targalt. Loe, missugused on viis sagedasemat viga, mis mööbli värvimsiel kipuvad ette tulema.

Uksi ei kruvita hingedelt maha

Parim viis kapiuste ülevärvimiseks on asetada need tasapinnale. Töö tegemiseks võib kasutada nii spetsiaalset maalripukki, aga uksed sobib toetada ka mõne teise eseme (nt taburettide) peale.

Tihti arvatakse, et uste horisaontaali asetamine pole oluline, kuid see on vale. Isegi kui püüda püstiselt asetatud uksi äärmise täpsusega värvida, kipub värv siiski tilkuma ja kuivab ebaühtlaselt.

Ning mis veel oluline – mõlemal ukse küljel ja igal värvikihil peab laskma täielikult kuivada, enne kui see uuesti üle värvida ja ette kruvida.

Hinged ja käepidemed jäetakse karkassilt maha võtmata

Kui eesmärk on korralik ja vastupidav värvikiht, peab eemaldama kapilt nii hinged kui ka käepidemed. Tundub tüütu, kuid võtab tegelikult aega vaid mõnikümmend minutit ja annab kapidele palju puhtama ilme.

Kui võtad kapiuksed eest, ei pea muretsema, et värv sattub ka hingedele või kapi karkassile ning hiljem tuleb näha vaeva selle eemaldamisega. Või värv ei tulegi maha ja karkass on sootuks rikutud.

Muidugi on variant ka hinged koos kappidega üle värvida, kuid metallil võib värv jääda hoopis teist tooni kui ustel ning hakata riivama silma. Lisaks – uksehinged on n-ö kapi liikuv osa, see tähendab, et värv võib hakata aja jooksul pudenema ja kooruma.

Kruvisid, hingesid jms on soovitatav hoida eraldi märgistatud suletud kottides. Kotid aga tasuks teipda näiteks iga kapi või sahtli siseküljele. Nii ei teki uuesti paigaldamisel segadust.

Uksed jäetakse puhastamata ja kruntimata

Ükskõik mis sorti värvi kasutatakse, enne pintsli haaramist tuleb värvitav pind ülima hoolega puhastada, kergelt liivapaberiga üle käia ning seejärel ka kruntida. Viimase etapi võib vahele jätta ainult juhul, kui kasutatakse kriidivärvi, mis ei vaja enda alla krundikihti.

Köögikappide värvimine on suur ettevõtmine ja kindlasti ei igatse keegi näha peatselt pärast võõpamise lõpetamist kooruvat värvi. Just tüütuna näiv krunt on see, mis annab värvile hea nakkuvuse ja suurendab ka selle vastupidavust. Lisaks kaitseb kruntvärv ka kapi materjaliks olevat puitu.

Lõppviimistlust peetakse kasutuks

Öeldakse, et näiteks kriidivärv ei vaja lõppviimsitluseks vaha- või lakikihti, kudi tegelikult on soovitatav see siiski peale kanda. Eriti köögikappide puhul, mida igapäevaselt kasutatakse, on igasugune lisakaitse ja värvi püsimist suurendav viimsitluskiht tähtis.

Aeg-ajalt, näiteks korra aastas tasuks kapid uuesti üle vahatada või lakkida. See pikendab taas värvikihi eluiga ja annab lisakaitset plekkide ning muude kahjustuste eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.