Remont&ehitus

Harjumaa majaehitusel pääsesid inimesed napilt katastroofist

Majaehitus.Foto: Shutterstock

Harjumaal Kuusalu alevikus viskasid ehitajad teisipäeval maja vundamendi kaevamisel teadmatusest laiali pinnases olnud kümnete kilogrammide ulatuses lõhkeaine klotse ning pöördusid päästjate poole alles siis, kui mulla seest hakkas välja turritama ka miinipildujamiin.

Häirekeskus saikell 12.37 sai teate, et Kuusalu alevikus Keskväljaku tänaval on ehitatava maja vundamendi soojustamise käigus leitud miinipildujamiin. Häirekeskusesse tegid ehitajad kõne alles siis, kui välja tuli miinipildujamiin, enne seda olid aga ehitajad teadmatusest lõhkeaine klotsid ja standardlaengud koos mullaga laiali visanud.

Kohale tulnud demineerijad tuvastasid leiukohast kokku üheksateist 50-millimeetrise kaliibriga Vene miinipildujamiini, 58 kilogrammi Saksa päritolu lõhkeainet ning ka 20 padrunit. Enne lahkumist instrueerisid demineerijad ehitusplastil viibijaid ning rõhutasid üle, et kindlasti tuleks edasise ehitustegevuse käigus igas leiust või kahtlasest esemest koheselt häirekeskust teavitada.

Lõhkekehade eesmärk on hävitada ja purustada, mistõttu ei tohiks neid kindlasti ise näppida, veelgi vähem transportida. Lõhkekehad on väga erineva kujuga ning pikalt maa sees olnuna on need kindlasti ka roostes ja vahel raskeski äratuntavad.

“Paneme kõigile südamele, et vähimagi kahtluse korral tuleks leiust teavitada Häirekeskusesse ning demineerijad tulevad ja vaatavad leiu üle. Pommigrupid on tööd 24/7 ning reageerivad sündmustele kiiresti. Juhul, kui leid ei osutu ohtlikuks viivad demineerijad selle endaga ikkagi kaasa, helistaja aga kartma ei pea ning nö ohutust asjast teatamise eest kedagi ei karistada,” märkisid päästjad. 

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.