Insener: uut kodu vaatama minnes saab igaüks elektrisüsteemid ise üle kontrollida

Foto: Shutterstock

Uut kodu vaatama minnes tuleb kriitilise pilguga üle vaadata ka elektrisüsteem, mis võib olla potentsiaalne tuleohuallikas. Kuidas seda teha?

Elektrisüsteemide ohutuses veendumine on eriti oluline vanemates majades, kus ka elektrisüsteem on vanem ja seega tuleoht suurem.

Ehkki korraliku kontrolli saab teostada vaid elektrik, on
mõned asjad, mida saab igaüks ise jälgida. Elektriinsener Ragnar Roos annab soovitusi, mida uut kodu vaatama minnes kindlasti tähele tuleks panna.

Pane tuli põlema!

Korterit külastades ära pelga isegi valgel ajal valgusteid põlema lülitada. Kui kuuled lambi või lüliti juures kummalist häält või valgus väreleb, siis võib see olla tunnus, et valgusallika, juhtme või lülitiga on midagi valesti.

Eriti tasub tähelepanu pöörata nõukogudeaegsetele musta värvi lülititele, mida leiab veel paljudes keldrites. Mure lahendamine eeldab elektriku kutsumist.

Juhtmed annavad märku võimalikust tuleohust

Seina sees olevaid juhtmeid ilma eriseadmeteta kontrollida ei saa, aga siiski tasub üle vaadata kõik nähtaval olevad juhtmed, seejuures näiteks külmkapi ja muu suurema tehnika juhtmestik. Ohumärgiks on juhtmed, mis on värvunud pruunikaks, mõranenud või nähtavalt kulunud, sest need on väga tuleohtlikud ja vajavad kiirelt väljavahetamist. Üldiselt tuleks
eelistada peidetud juhtmeid, sest need kuluvad vähem ja ei jää ka lastele näppu.

Vaata üle pistikupesad ja lülitid

Lülitid ja pistikud peavad olema korralikult kinnitatud. Lahtised lülitid võivad tekitada lühiseid ja tulekahju. Pistikupesade korralikuks kinnitamiseks on soovitav kutsuda kohale spetsialist.

Piilu ka elektrikappi

Ehkki elektrikapi kontrollimine on enamasti üsna suuri eelteadmisi nõudev ettevõtmine, on siiski mitmeid aspekte, mida on igaühel lihtne üle vaadata. Ohumärgiks on segadus – risti-rästi juhtmed, lahtised juhtmeotsad ja puuduvad kaitsekatted. Tähelepanelik tuleks olla ka juhtmete värvuse osas – kui kapis on mõni juhe, mis on (ühenduskohast) värvinud pruunikaks või koguni sulamistunnustega, on tuleoht väga suur ja elektrisüsteem vajab kiiret uuendust.

Turvalisele elektrisüsteemile viitab elektrikapis sädeluskaitse ehk elektrikaare tuvastuskaitse, mis tunneb lisaks ülekoormusele ära ka võimaliku süttimisohu juhtmestikus ja lülitab elektri välja. Kombineeritud sädeluskaitse AFDD+ on kõige turvalisem kaitseaparaat vara jaelektrisüsteemi kaitseks. Selle tunneb ära AFDD+ (Arc Fault Detection Device) märgise järgi elektrikapis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.