Remont&ehitus

Kultuuriminister: ehituspärandi korrastamist peab rahaliselt rohkem toetama

Näide Eesti taluarhitektuurist.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ehitismälestiste omanike esindusorganisatsioonidega kohtunud kultuuriminister Tõnis Lukas leiab, et ehituspärandi korrastamine elavdab nii ehitusturgu kui ka turismi, mistõttu tuleb valdkonnas eelarvet suurndada. 

„Peame väga oluliseks eelarve suurendamist. Nii taaskäivitusfond kui ka Euroopa Liidu uue finantsperioodi vahendid võivad siin olla allikateks. Loomulikult taotleme ehituspärandile lisaraha ka riigieelarvest. Taotleme, et muinsuskaitse toetused oleksid osa majandust elavdavatest investeeringutoetustest, sest kultuuripärandi toetamine elavdab otseselt nii ehitustegevust kui ka turismi, seega majandust,“ ütles Lukas.

Andrei Dvorjaninov Eesti Mõisate Ühendusest märkis, et riik peaks olema mälestiste omanikele partner. “Ei tohi unustada et riigi panus arhitektuursesse pärandisse tulevad maksude ja töökohtade kaudu üsna kiirelt ja mitmekordselt tagasi. Praeguseni on kahjuks ehituspärandi remondivõlg summaarselt vaid suurenenud. Korrastatud ja kasutuses olev arhitektuuripärand ühtlustab samaaegselt regionaalset arengut ja tagab elu jätkusuutlikkuse maapiirkondades. Omanikud loodavad Kultuuriministeeriumi töö tulemuslikkusele lähiperioodil toetusmeetmete mahtude suurendamisel,“ ütles Dvorjaninov. 

Kohtumisel osalesid Andrei Dvorjaninov Eesti Mõisate Ühendusest, Tõnu Kiviloo Eesti Mõisakoolide Ühendusest, Tiit Salumäe Eesti Kirikute Nõukogust, Priidu Pärna Eesti Omanike Keskliidust ning Veikko Luhalaid Eesti Linnade ja Valdade Liidust, 

Kolmandik Eesti kaitsealusest ehituspärandist halvas või avariilises seisus, kuid võimalikud riiklikud toetused on jäänud pärast 2007. aastal tehtud kärpeid samale tasemele. Toetuste eelarve on iga-aastaselt 1,4 miljonit eurot ning vajaduste ja võimaluste vahe on olnud isegi üheksakordne. 

Senini on Eesti jäänud ainukeseks Euroopa Liidu struktuurifondidest kasu saavaks liikmesriigiks, kes ei ole struktuurfondide raha kummalgi eelarveperioodil kultuuripärandi jaoks kasutanud. Euroopa Liidu uuel eelarveperioodil on kultuuripärand samuti abikõlbulik ning investeeringud sellesse lubatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.