Remont&ehitus

Levinud viimistlusvahend hävitas noore ema värske remondiga korteri

Renoveerimisjärgus korter. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ohutusnõuetesse kipuvad inimesed sageli liiga hooletult suhtuma, sest “minuga ju ikka ei juhtu”. Sarnase suhtumise pärast jäi äsjaremonditud kodust ilma ka üks Eesti pereema.

Kredi Rohelpuu ootas mõni aeg tagasi suure elevusega korteriremondi valmimist, kui hooletusest ja ettevaatamatusest juhtus midagi, mida ta uneski aimata poleks osanud: veel viimistlusjärgus kodu hävis tules.

“Käsil oli põranda soojustamine, sai pandud uus laudis. Kuna mina ei oska selliseid töid, sai palgatud üks noormees neid teostama,” meenutab Kredi. Muuhulgas tuli noormehel põrandad ka õlitada. Puidu õlitamise puhul on äärmiselt oluline, et töövahendid ei jääks laokile, sest õlisest peast võivad need kergesti iseenesest süttida.

“Elasin ise remondi ajal lastega sõbranna juures ja panin noormehele ämbri veega, kuhu saab panna töövahendid, nuustiku, millega ta õlitas, ja muid õliseid asju,” ütleb ta. Sellega oleks pidanud olema tulekahju tekkimise oht välistatud, aga midagi läks viltu.

“Öösel kell viis sain teate, et mu korter põleb. Kuna olin sel hetkel Tallinnast eemal, algas kibekiire sõit koju. Kohale jõudes ootas mind ees juba kustutatud, aga vingu täis ja must korter,” meenutab Kredi hirmsat ööd.

Põranda õlitamine pole raske töö, aga töövahendite tuleohutusse likvideerimisse tuleb suhtuda tõsiselt. Foto: Shutterstock

Õlised töövahendid lõpetasid ilmselt prügis

Tuld oli võtnud ahju kõrval seisnud prügikott, sealt levis tuli edasi teistesse ruumidesse. Põlenud oli pool põrandast, kahe toa vahesein ja kõik, mis ehituse eest teise tuppa kolitud.

“Avastasin, et veeämber, mille panin töövahendite jaoks, oli tühi, seega võisid kasutatud töövahendid olla selles põlema süttinud prügikotis,” räägib Kredi.

Veel samal ööl hakkas Kredi ühes naabrinaisega saagima läbi veel tossavaid põrandatalasid ja loopima välja kõike, mis toas vingu tekitas. “Hakkasime lagesid küürima ja tegime nii palju, mis omal teha andis,” ütleb naine.

Lapsed, kes ootasid, et koju tagasi pääseb paari päeva pärast, pidid pettuma: põlenguga lükkus kõik naädalateks edasi. Kusagilt tuli leida ka rahalised vahendid kõigi vajalike tööde tegemiseks, sest kindlustust kodul ei olnud.

Kui ta lõpuks aja leids, et istuda maha ja vaadata seda kõike, mis oli alles jäänud, ei tahtnud kuidagi pähe mahtuda, et nii kerge asi nagu 15 ruutmeetri põranda õlitamine võttis perelt nädalateks kodu ja paljud eluks vajalikud asjad.

Ohutusnõudeid peab täitma

“Panen kõigile südamele: enne, kui palkate kellegi oma kodu remontima, uurige tausta ja veenduge, kas ta oskab vajalikke töid teha ja tunneb kõiki ohutusnõudeid. Lugege need kas või koos läbi, et kindel olla, et ta aru sai,” soovitab Kredi.

Ta meenutab, et kõik töövahendid, millega õlitamistöid teostatakse, tuleb nõuetekohaselt likvideerida, neid ei tohi kas või natukeseks ajaks kuhugi vedelema jätta.

“Mul on siiani raske sellele mõelda, sest mina tegin omast arust kõik õigesti,” räägib Kredi, kes oli õlitamisega kaasnevate ohutusnõuetega igati kursis. Töömees, kelle hooletusest jama alguse sai, kadus pärast põlengut, seega kõik remondiga seondovad kulud tuli naisel endal kanda.

Õlita ohutult

Selleks, et lihtne viimistlustöö sinugi kodu ei hävitaks, tee nii:

  • alati, kui töö lõpetad, korja kokku kõik õliga kokkupuutunud vahendid
  • ära viska õliseid lappe, švamme, kaltse või muid töövahendeid prügikasti.
  • kuna õlised töövahendid on äärmiselt tuleohtlikud, tuleb need pärast töödega lõpetamist kas täielikult puhtaks pesta või hävitada.
  • soovides töövahendeid säilitada, tuleb neid hoida kas veega täidetud või õhukindlas anumas.
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.