Lugeja küsib, ekspert vastab: miks ma normaalse elektri eest end vaeseks maksma pean?

Alajaam. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix

Kui olemasolevatest ampritest kodus ei piisa, tuleb neid juurde osta. Hind on neil aga üsna krõbe. Miks nii?

Kodugeeniuse poole pöördus lugeja, kes kurdab, et tal tuleb Tallinna kortermajas ühes teistega amprite arvu suurendada, et korkide väljalöömise hirmuta elektrit tarbida saaks. Selle töö hind on aga väga krõbe, sest ühe ampri hind on üsna kõrge. Miks nii, tahab lugeja teada.

Vastab Elektrilevi võrguteenuse arendusjuht Tõnu Roosve:

Liitumistasuga kaetakse võrguga ühendamise või võimsuse suurendamisega seotud, sealhulgas võrgu tugevdamise kulud.

Liitumisel Elektrilevi võrguga (tarbijana madalpingel) toimub liitumistasu arvutus kahe põhimõtte alusel ja põhimõtte määramine toimub, kui kaugel asub liitumispunkt olemasolevast (0,4 kV) alajaamast.

Kui liitumispunkt asub alajaamast kuni 400 meetri kaugusel, siis toimub liitumine hinnakirjakohase liitumistasuga, milleks on 130 € / A + käibemaks. Antud tasu kehtib ka läbilaskevõime (peakaitsme) suurendamisel.

Kui liitumispunkt on kaugemal, kui 400 meetrit alajaamast, siis toimub liitumine antud koha tegelike kulude alusel.

Hinnakirjas toodud liitumise ampritasu (kuni 400 meetri tsoonis) arvutus põhineb amprile taandatud keskmistel kuludel, mis tehakse klientide liitumisel 400 meetri tsoonis. See on ühetaoline hind kliendile olenemata, milliseid töid konkreetsel juhul tuleb teha.

Mõnel juhul võib töö piirduda vaid minimaalse võrgu ehituse või liitumiskilbi paigaldamisega, teisel juhul on vajalik ehitada tervikliin ja paigaldada ka uus alajaam. Mõlemal juhul tasub klient aga ühetaolise liitumistasu.

Liitumistingimused ja liitumistasu metoodika on toodud meie kodulehel. Võrguga liitumise põhimõtteid saab vaadata SIIT ja SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.