Remont&ehitus

Parima renoveerimisprojekti auhinna võitis tänavu mäeküljele ehitatud keerukas kortermaja

DCIM100MEDIADJI_0310.JPG

Rubriiki toetab

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) suurfoorumil selgusid 2021. aasta parimad korteriühistud. Juba seitsmeteistkümnendat korda selgitati parimad kolmes kategoorias: ilus koduümbrus, parim korteriühistu juht ja edukaim renoveerimisprojekt.

Kolm eriauhinda

Kategoorias „Edukaim renoveerimisprojekt 2021“ juurde otsustati välja anda kolm eriauhinda.Esimene eriauhind „Maapiirkonna pärl“ läks Märjamaa valla korteriühistule KÜ Kasti keskus 8. „Tegemist on korteriühistuga, kes kehvas seisus kolhoosielamu kordategemiseks käinud aastatega läbi tohutu kadalipu. Tulemus on vaimustav: hoone on muutunud nii seest kui väljast.

Uus küttesüsteem toimib ööpäevaringselt, korterid on soojad, trepikojad on uuendatud ja puhtad. Sooja vett tehakse päikesepaneelidest saadava energiaga tsentraalselt, paigaldatud on ventilatsioonisüsteem ja kogu torustik on vahetatud. Ühele korterelamule väikses külas on antud uus elu ja mis kõige tähtsam – elanikud on rahul ja õnnelikud,“ tõi välja Urmas Mardi.

Eriauhind „Ühiselt tegutsev ja elanikke kaasav ühistu“ läks Tallinna korteriühistule KÜ Eduard Vilde 87. „Korteriühistu viis läbi kortermaja tervikrenoveerimise, mille käigus peeti nõu ja arvestati igal sammul kortermaja elanikega. Majaelanikest on moodustunud aktiivne ja kokkuhoidev kogukond – inimesed suhtlevad üksteisega hästi palju, panustavad ühistegevusse ja tunnevad sellest rõõmu. Seda oli igal sammul tunda,“ tunnustas EKÜL juhatuse liige.

Lisaks anti üle ka tänukiri ühistujuhile Jelena Zubkovale, kes on Mardi sõnul olnud väga aktiivne, viinud mitu kortermaja tervikrenoveerimisele ja majaelanikud hindavad seda väga.

Kolmas eriauhind selles kategoorias kandis nimetust „Tähelepanuväärne suurelamu katuse renoveerimisprojekt“ ning see läks Tallinna korteriühistule Vikerlase 13.

„Selle Lasnamäe maja suurus on muljetavaldav: kokku on majas 288 korterit, seal elab 900 inimest. Elamu oli veel mõnda aega tagasi trööstitus seisukorras, aga mullu alustanud uus juhatus otsustas maja päästmise töödega pihta hakata,“ rääkis Mardi. „Alustati kõige kõrgemalt, kus suurimad probleemid: maja katus lasi vett läbi ja põhjustas hallitust. Katuse suuremahulise renoveerimisprojekti läbiviimisega ja täiendavate töödega, mida finantseeriti korteriomanike omafinantseeringuga, on korteriühistu parandanud oluliselt majaelanike elmistingimusi ning loonud aluse maja edasiseks edukaks renoveerimiseks. Paranenud elamistingimused ja tegus uus juhatus on toonud korteriühistule täiesti uue hingamise, elanikud on reipad ja vaatavad lootusrikkalt tulevikku,“ tõi välja Urmas Mardi.

Peaauhinna võitja

Edukaim renoveerimisprojekt 2021 on KÜ Kalda tn 64 Tallinnas.

„Tänavune edukaim renoveerimisprojekt on äärmiselt keerukas objekt, seda nii arhitektuuriliselt kui ka majja paigaldatud tehniliste lahenduste poolest. See on väga eriline maja, mis ehitatud mäeküljele – kaks maa-alust korrust asuvad mäekülje sees. Maja on hästi sopiline, paljude erinevate ruumidega: kokku on seal, kui välja arvata korteri- ja keldribokside uksed, üle 90 erineva ukse,“ tutvustas Urmas Mardi. „Lisaks leidub aga ka ka mitmesuguseid katuseid, näiteks eri tasapindadel asuvat lamekatust, aga ka viilkatust,“ tõi ta välja.

DCIM\100MEDIA\DJI_0310.JPG

Elamu tervikrenoveerimine viidi ellu KredEx toetuse toel, renoveerimise koguleelarve ülatus ligi 2,3 miljonini. Rekonstrueeriti kütte-ja elektrisüsteem, paigaldati soojustagastusega ventilatsioon, soojustati fassaad ja katus. Vahetati aknad, ehitati välja sadeveesüsteem ning hoone sai uue gaasikatlamaja.

Rekonstrueerimise käigus paigaldati nutikad taastuvenergialahendused ning kogu hoone viidi üle kaugjuhitavale ja –jälgitavale süsteemile. „Pärast elektrit tootvate päikesepaneelide paigaldamist on maja säästnud viie kuu jooksul ainuüksi elektriarvetelt 4500 eurot!“ tunnustas Urmas Mardi. Hoone arhitektuurilise terviklikkuse huvides tehti renoveerimisel koostööd maja algse arhitekti Eva Hirvesooga, kes kaasajastas maja arhitektuuri ja pakkus välja värvilahenduse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.