Remont&ehitus

Pildid: naine tegi Saaremaa suvekodus väga soodsalt väga vinge värskenduskuuri

Purjekatega vannituba.Foto: Eva Juursoo

Rubriiki toetab

Kui asjad hästi läbi mõelda, ei pea (suve)kodu värskendamine tingimata tohutut raha maksma. Nii näiteks leidis üks Saaremaal suvitav naine, et päris suure hulga tööd saab ära teha üsna tagasihoidlike rahaliste vahenditega.

Eva Juursoo suvekodu Saaremaal sai valmis 20 aastat tagasi, tolle aja vaimus see kaasaegne palkmaja ka sisustati ning käesoleva aastani polnud keegi majas midagi uuendanud. Tänavu tundis Eva aga, et aitab nüüd küll, ja asus tööle.

Kuna suvekodu asub mere ääres ja akendest avaneb vaade suurele veele, oli kohe selge, et ka suvila uus sisustus saab olema mereteemaline.

Nagu ikka, oli naisel esmalt plaanis vaid magamistoas tapeet vahetada, aga juba sellest kujunes omaette katsumus. “Mulle on alati meeldinud üks kindel Borastapeteri tapeet, aga kui lõpuks ostmiseni jõudsin, selgus, et see on tootmisest maas. Soov kindlasti Sanderson WR 419/13 tapeeti saada oli nii suur, et otsustasin Facebooki panna üles oma soovi. Õnneks ühel heal naisel oli 1,5 rulli alles ja ma sain oma lemmiku suvila magamistuppa. Tapeet maksis 35 eurot, poes oli rulli soodushind 69 eurot,” toob Eva näite esimsest suurest säästukohast.

Magamistuba enne värskenduskuuri. Foto: Eva Juursoo
Magamistuba pärast värskenduskuuri. Foto: Eva Juursoo
Taaskasutus kummut ühes kauaotsitud tapeediga. Foto: Eva Juursoo

OSB tapeetimine just lapsemäng ei ole

Kui magamistuba oli saanud uue tapeedi ja sisustuse, oli järg WC-duširuumi käes. Selle uuendamine kujunes kõige mahukamaks tööks, sest seina pidi saama vannitoale üsna ebatüüpiliselt taas tapeet, aga seinakatteks selle all oli ebatasase pinnaga OSB-plaat. “Pahteldasin OSB plaadi esimese kihi lindipahtliga ja teise kihi peenpahtliga, vahelihv mõlemale kihile ja kruntisin kruntvärviga, seejärel panin tapeedi,” meenutab Eva.

Algupärane vannituba. Foto: Eva Juursoo

Seina sai jällegi Borastapeteri tapeet, seekord Sailboats tumesinine purjekamustriga variant. Kraanikausi ümbrus sai plaaditud, plaadid on ülejääk ühe põranda plaatimise tööst, mis juba kaua oma õiget kohta oodanud, nii et jällegi väga soodne lahendus.

Vannitoa uus ilme. Foto: Eva Juursoo

Suvilas sisustamiseks kasutatud mööbel on suures osas taaskasutus, näiteks valamukapp oli enne juba olemas, sai Eva käe all vaid lihvi ja uue valge Fusion mineraalvärvi kihi ning otsa Fusion Glossy Tough laki.

Kõik valmis. Foto: Eva Juursoo

Teise magamistuppa meisterdas Eva kirjutuslaua valmistamisest järelejäänud lauajupist peegliriiuli. “Viimistlesin halli Fusion mineraalvärviga ning lakkisin Fusion lakiga üle. Mööblifurnituurist ostsin kaks riiulikinnitust ja peegliriiul oligi valmis,” räägib ta.

Soodne peeglilaud. Foto: Eva Juursoo

Suvila laedki said tüüpilise puiduvärvi asemel valgeks värvitud, kandepostid lihvitud ja tumepruuniks peitsitud. Sama tooni sai ka tammepuust kaminasimss.

Paljud tööd tegi Eva omade jõududega ära, muuhulgas näiteks eeltööd, pahteldused, lihvimised, värvimised ja tapeetimised. Mees aitas plaatimise ja trellitöödega.

Vana rootapeet osutas visa vastupanu

Päris möödaminnes protsess siiski ei sujunud ja ette tuli ka päris närvesöövaid takistusi. Näiteks kattis mõnel pool seinu rootapeet, mis oli vaja eemaldada. “See tuleb ikka nii raskelt seinast ära, kui aluspind pole hästi ettevalmistatud!” meenutab Eva. Maha sai ta selle lõpuks lahja tapeediliimiveega. “See imendub kenasti tapeedi sisse, aga ka siis tuleb eemaldamisega ikka omajagu vaeva näha,” ütleb ta.

Hirmus rootapeet ei tahtnud sugugi alla anda. Foto: erakogu

Võetud eesmärk teha remont ära võimalikult soodsalt sai aga täielikult täidetud, Eval on kõik kulud ka kirja pandud.
Esimese ja teise korruse magamistoa remondi kogukulu oli 184 eurot, kulud järgmised: tapeet 35€, Kummut, 29€, mineraalvärv 10€, Ikea riiul 35€, pahtel-kruntvärv ca21 € tapeediliim 9€, lambid 14€, kardin 10€, kardinapuu 9€ , riiulikandurid 12€.
Pesuruumi remondi maksumus oli 177 eurot, kulud järgmised: pahtel 28€, tapeet 50€, Fusion mineraalvärv 10€, Fusion lakk 23€, laevärv 23€, fix liim 7€, kapinupp Võõp e-poest 3€ vaibad 19€, seinavärv 14€.

Nüüd on aeg jalad seinale visata ja nautida.

Õhtu suvekodus. Foto: Eva Juursoo
Loojang suvekodus. Foto: Eva Juursoo

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.