Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Pildid: selgus, milline hakkab välja nägema Paldiskisse kerkiv hariduslinnak
Lääne-Harju Vallavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös korraldatud Paldiski hariduslinnaku arhitektuurivõistluse võitis ideekavand “Pixel” arhitektuuribüroolt Pluss Arhitektid. Uus hariduslinnak säilitab osaliselt olemasoleva koolimaja, kujundades selle ümber moodsaks haridusasutuseks, mis hakkab täitma ka kogukonnakeskuse funktsiooni.
“Jäime võistluse tulemusega väga rahule. Võistlusele laekus 21 kõrgetasemelist tööd, mis on suurepärane ja esinduslik tulemus. Võidutöö suurimateks plussideks on selge arhitektuurilise kvaliteedi tõus Paldiski linnas, detailselt läbimõeldud väliruum, hoone enda suurepärane funktsionaalsus ning selge ja reaalne etapiviisilise elluviimise loogika. Lisaks on võidutöö autorid väga selgelt arvestanud sellega, et tekiks tervik, mis on loogiliselt ühendatud ülejäänud linnaga,” kommenteeris Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.
Vallavanema sõnul on tegemist suure ja kalli projektiga ning omavalitsusel täna selliseid vahendeid ei ole, et seda ise täies mahus rahastada, kuid võidutöö väljavalimine avab vallale võimalusi rahastuse leidmiseks ja partnerite kaasamiseks.
“Tegemist on nii Paldiski linna, aga ka kogu valla jaoks olulise projektiga. Hariduslinnakus hakkavad tulevikus paiknema kaks kooli – Paldiski Vene Põhikool ja Paldiski Ühisgümnaasium. Samuti tulevad siisa muusika- ja kunstide kool, raamatukogu ning spordikeskus. Hariduslinnaku rajamisega tekib Paldiskisse ka saal, kus korraldada kultuurisündmuseid, mida täna sobiva ruumi puuduse tõttu pole võimalik korraldada. Hariduslinnaku rajamisega astume suure sammu edasi eestikeelsele õppele üleminekul. Keeleõpe on vene noortele tunduvalt edukam, kui nad viibivad eesti noortega ühes keelekeskkonnas,” rõhutas Jaanus Saat.
Pluss Arhitektide pakutud lahendus võimaldab hariduslinnakut etapiliselt teostada. Hariduslinnak moodustub kolmest omavahel seotud hoonest ning kuigi hoonemaht on üsna suur, on ruumide logistika selge ja hästi töötav. Mahulist kompositsiooni toetab vahelduslik värvilahendus. Eraldi tõi žürii välja peasissepääsu astmestikku, mis loob ruumiliselt huvitava sõlme ja sobib näiteks klassilõpufotode tegemiseks.
Paldiski uus hariduslinnak annab keskväljakult alguse saava ning mööda Rae tänavat pikenevale, maastiku poolest reljeefsele ja mitmekesisele promenaadile piduliku ja selge lõpetuse. Uue koolihoone ees avaneb kõiki õpilasi tervitav trepistikuga külgnev lipuväljak, mis suubub hoone taha privaatsemaks koolihooviks.
Tänasest koolihoonest on säilitatud väliskonstruktsioon, mis on oluline keskkonna ja taaskasutuse seisukohast – maksimaalselt kasutada ja jätta alles olemasolevat, samas seda vajalikul määral moodsaks haridusasutuseks ümber kujundades. Praeguse koolimaja hoones leiavad endale uue kodu muusika- ja kunstikool ning 1. korrusel paiknevad HEV ruumid.
Olemasoleva hoonega liitub uus Paldiski Kool ning hoonekompleksi Tuule tänava poolsesse külge rajatakse spordikeskus. Linnaku südameks on selle keskmes paiknev uus koolihoone, millel on hea ühendus nii ühes küljes paikneva muusika- ja kunstikooliga kui ka teises küljes paikneva spordikeskusega. Lipuväljak ning kooli hoov kohtuvad trepistiku teise korruse tasandil ilmastiku eest kaitstud põnevas õueruumis.
Spordikeskus oma toetavate funktsioonidega on omakorda linnaku sportlike ja aktiivsete tegevuste keskmes. Sisehoovis asub erinevate liikumisviiside ja mängude harrastamist soosiv rekreatsiooniala. Tuule tänava äärde on avalikuks kasutamiseks planeeritud kilomeetripikkune nii kõva- kui ka pehmekattega liikumisrada koos jalgpalliväljaku ning võimlemisaladega.
Promenaadile paigutatud puhke- ja mängualad kutsuvad lõõgastuma, koolihoovis paiknev rekreatsiooniala – ennast liigutama ja liikumisrada – füüsiliselt pingutama. Selgepiirilisele ja tugevavormilisele arhitektuurilahendusele pakuvad mängulist aktsenti lähedalasuvast merekaldast ja -kindlusest inspireeritud reljeefsed vormid ning dünaamika.
Alal on maksimaalselt säilitatud kõrghaljastust ja nii promenaadile kui ka koolihoovi on hubase ning varju pakkuva ruumi tekkimiseks lisatud puid. Tuule tänava ääres kulgev liikumisrada lookleb olemasoleva haljastuse vahel seda minimaalselt häirides. Pankrannikupealsest alvarist kantud iseloom voolab lainetavate peenardena läbi territooriumi ja ühendab suurel alal paikneva kompleksi terviklikuks kaasaegseks roheliseks linnakuks.
Võistluse auhinnafond oli 45 000 eurot ning žürii otsustas määrata preemiad järgnevalt:
I preemia (15 000 eurot) ideekavandile “PIXEL”, autorid Tanno Tammesson, Gunnar Kurusk ja Elis Märks büroost Pluss Arhitektid;
II preemia (12 000 eurot) ideekavandile “UNIKOOL”, autorid: Eleonora Bublikova, Anna Gallat, Kristina Kaev, Georgy Karyagin, Ivan Gavrilov, Andrei Paladjuk arhitektuuribüroost Panda;
III preemia (9 000 eurot) ideekavandile “VARJUS”, autorid: Lisette Eriste, Gert Guriev, Markus Kaasik, Annebritt Rell, Sofya Smirnova arhitektuuribüroost Kolm Pluss Üks;
ergutuspreemia (4 500 eurot) ideekavandile “DIALOOG”, autorid: Arhitekt Must büroo arhitektid Ott Alver, Mari Rass, Alvin Järving, kaasa töötasid: Patrick Barbo, Elis Kevvai, Lukas Laubre, Kelly Grahv;
ergutuspreemia (4 500 eurot) ideekavandile “PESA”, autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Martin McLean büroost Salto arhitektid.
Võistluse esimest preemiat rahastab Eesti Kultuurkapital.
Võistluse žüriisse kuulusid žürii esimees, Lääne-Harju abivallavanem Erki Ruben, Lääne-Harju valla volikogu keskkonna- ja planeeringutekomisjoni liige Madis Vaikmaa, Lääne-Harju vallavalitsuse keskkonna- ja ehitusosakonna nõunik Sven Liivak, Eesti Arhitektide Liidu esindajatena arhitektid Pelle-Sten Viiburg, Mai Šein ja Kadri Klementi ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu esindajana Edgar Kaare.