Vana Eesti talu mädanenud abihoonest sai mõnus ajaveetmiskoht

Palju pilte!

Vanast kuurist ümber ehitatud aiamaja.Foto: Aili Järva

Kui vana palkhoone enam oma esialgset eesmärki ei täida, ei tähenda see, et ehitis oleks vaja tingimata kokku lükata. Ühe Eesti talu abihoone leidis näiteks uue elu hoopis suvemajana.

Aili Järva pere ostis 2004. aastal maale maja ja asja uurides selgus, et talukoha ajalugu ulatub tagasi aega, mil Vabadussõjas osalenutele eraldati mõisatest maid.

Kui peamaja oli üsna heas seisus, siis kõrvalhoonete – küüni ja tallikuuri – seisukord polnud kiita. Küüni päästa ei õnnestunudki ja esmapilgul näis, et ka kuur vajub kohe-kohe külili: maasse vajunud ehitise tugipalgid olid mädanenud.

Hoone algupärases seisus.

“Esimestel aastatel hoidsime isegi seal puid, kuid see oli üsna keeruline: riidad tuli hoonega koos viltu laduda ja kahjuks olid ka lumerohked talved, seega oli hirm, et kuur vajub koos puudega külili,” meenutab Aili.

Iga maja vajab suvist istumiskohta

Kuna iga maja vajab kohta, kus suvisel ajal välitingimustes aega veeta, hakkaski Aili mõte liikuma sinnapoole, et mis oleks, kui kohendaks just selle õnnetus seisus kuuri oma kodus sääraseks kohaks.

“Kuuri asend majaga sobis selliseks kohaks kõige paremini. On õhtuse päikese poole ja elumaja lähedal, kuid magamistoad jäävad teisele poole maja, seega ei sega õhtused istujad majas magajaid,” räägib Aili, miks maja suvemajaks nii hästi sobis.

Kõige keerukamaks ülesandeks kujunes mädanenud tugipostide parandamine ja vahetamine ning hoone sirgeks tõmbamine. Teised ülesanded nii kontimurdvad ei olnud.

“Kõik muu tuli kuidagi märkamata. Kui teed midagi endale, siis teed seda sellise kirega, et ei mõõda aega, sest see on tasuta käes. Ja kui oled valinud endale elustiiliks maal elamise, siis ongi sul kogu aeg mingi töö teha või projekt pooleli,” räägib Aili.

Lükandsein ja küüni ustest põrand

Nädalaga olid suuremad tööd maja kallal tehtud ja sai hakata nokitsema detailide kallal. “Esialgu oli istumiskoha üks sein avatud. Algselt katsetasime seal roomattidest seina, mida sai tuulisel ilmal ette rullida. Kuid see ei toiminud, ei pidanud tuult kinni ja isegi tugevam vihm sadas läbi,” meenutab Aili.

Pead pandi tööle, et midagi siiski tuule- ja vihmavarjuks leiutada ning lõpuks langes valik polükarbonaadist seina kasuks, mis siinidele paigutatud ja soojade ilmade korral hõlpsasti eest lükatav.

Polükarbonaadist sein siinidel.

See on ka ainus asi kogu hoone juures, mis tuli minna ja poest osta, kogu ülejäänud ehituslik pool on lahendatud olemasolevate materjalidega.

Põnevaid lahendusi on majas veelgi. “Näiteks põrandaks on vanad küüni uksed, see oli abikaasa idee. Üksikuid laudu saab vajadusel vahetada,” räägib Aili.

Küüni ustest valmistatud põrand.

Mitmeotstarbeline ehitis

Hoone on tänaseks sisuliselt valmis ja saab palju kasutust. Lisaks suvemajale on ehitise ühes osas alles ka kuur, kus saab hoida puid ja aiatööriistu. Talvel kuivatatakse suvemaja osas ka pesu.

Mõnus suvetuba.

See päästetud kuur on hea näide sellest, et kui hoonet algupärasel kujul enam kasutada ei anna või selleks vajadus puudub, tasub mõelda: ehk leidub sellele alternatiivset kasutust.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.