Remont&ehitus

Täna õhtul selgub aasta puitehitis

Rubriiki toetab

Täna kuulutatakse iga-aastasel puitarhitektuuri konverentsil juba 20. korda välja Eesti parim puitehitis. Konkursi eesmärk on populariseerida puidu kasutamist tulevikuarhitektuuris.

Konkursi juhi Erik Konze sõnul soovitakse tõsta esile uusi ehitisi, mille puhul on kasutatud puitu parimal viisil nii tehnilises, ehituslikus kui ka rohepöörde mõttes. 

“Iga aastaga muutuvad puidust ehitatud hooned ja terved kompleksid aina julgemaks ja huvitavamaks. Sellel aastal osaleb võistlusel 30 ehitist ning need objektid on väga erinevad nii oma funktsioonilt kui ka väljanägemiselt. Meil on eramaju, koole, spordihooneid, vaba aja veetmise objekte. Ambitsioon, mida valminud puithooned endas kannavad, ongi põhjus, miks konkurss nii menukas on,” kirjeldas Konze võistluse kõrget taset.

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul kogub puitarhitektuur kliimaprobleemide leevendamisel aina suuremat populaarsust nii Eestis kui ka mujal maailmas. 

“Me peame vähendama fossiilsete ehitusmaterjalide kasutamist. Puit on taastuv ressurss ja saab siin olla üks lahendus, milles Eesti metsariigina võiks ollas maailmas eestvedaja,” ütles Välja. “Maailma ehitussektor on vastutav koguni 40% iga-aastase süsinikuheite eest. Kuna aga puud seovad kasvades süsinikku, võimaldavad puithooned endasse salvestada maailma koormavat süsihappegaasi aastasadadeks, muutes ehitatava elukeskonna saastajatest hoopis süsinikupankadeks,” märkis Välja.

Parima puitehitise selgitab välja kuus eksperti. Žüriisse kuuluvad arhitekt ja professor Veronika Valk; eelmise aasta konkursi võitja, arhitekt Tarmo Stöör; Miu sisearhitekt Kard Subbi; TalTech’i liginullenergiahoonete uurimisrühma ekspert, ehitusinsener Villu Kukk; ehitusettevõtte Pinered OÜ ehitusinsener ja arhitekt Martin Varvas ning OÜ Combicon ehitusinsener ning inseneride liidu liige Kaupo Koitla.

Žürii esimehe Tarmo Stööri sõnul pööratakse võitjate valimisel erilist tähelepanu innovaatilistele puidukasutusele ning puidu rollile arhitektuurilahenduse teostusel. “Puit on universaalne ehitusmaterjal, mida saab uuenduslikult ja maitsekalt rakendada hoone konstruktsioonis, sise- ja välisviimistluses. Seda kõike võiks aasta puitehitis ka pakkuda,” märgib Stöör.

Konkursi ametlikud võitjad ja rahva lemmikehitis kuulutatakse välja Telliskivis Vaba Laval toimuval rahvusvahelisel puitarhitektuuri konverentsil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.