“See, et Eestis päikesepaneelid ära ei tasu, on müüt,“ nentis ta. Tootsi sõnul on Eestis vähem otsest päikesevalgust kui mõnes lõunapoolsemas riigis, kuid näiteks Saksamaaga võrreldes on Eestis paiknevate päikesepaneelide tootlikkus sama. Samuti räägib Eesti kasuks keskmisest madalam õhutemperatuur, mis omakorda tõstab päikesepaneelide efektiivsust.
Päikesejaama tootlikkus sõltub jaama asukohast, paneelide kaldenurgast ja suunast ilmakaarte suhtes, aga ka võimalikest varjudest. „Saadav sääst muutub hooajaliselt – suvel võib elektriarve väheneda ligi 95%, talvel aga vähem. Paneelide tootlikkuse kõrgaeg jääb tavaliselt märtsi ning hilise augusti vahele. Parima toodanguga kuud on tavaliselt aprill ja mai, sest päike käib siis kõrgelt ning temperatuurid on jahedamad. Talviti liigub päike madalamalt ning seetõttu on ka tootlikkus väiksem, ent mitte päris olematu,“ lisas Tootsi.
Katusematerjal rolli ei mängi
Eesti Energia energiateenuste osakonna juhi sõnul ei ole katusematerjal päikesepaneelide paigaldusel takistuseks, kui katusekonstruktsioon ja kandevõime on paigaldamiseks sobivas seisukorras. Siiski soovitab ta esimese sammuna tellida projekteerijalt katuse kandevõime arvutused, sest ka kohalik omavalitsus võib seda enne paigaldamist nõuda.
Samuti peab päikesepaneelide paigalduseks olema kohaliku omavalitsuse luba. Ehitusseadustik ütleb, et igasuguse võimsusega elektritootmisrajatise püstitamisel, rajamisel, paigaldamisel ja ümberehitamisel tuleb taotleda ehitusluba riigimaksuga ja peale ehitamist kasutusluba. Ehitusloa väljastab kohalik omavalitsus MRT’s registreeritud isiku poolt koostatud projekti alusel.
Saab paigaldada ka maapinnale
Kui katusele pole päikesepaneelide paigaldamine võimalik, saab neid paigaldada ka maapinnale. „Maapark võtab küll rohkem ruumi, ent seevastu saab päikesepaneelid suunata kõige optimaalsemas suunas – enamasti lõunasse. Päikesepaneelide raamid on 35kraadise nurga all,“ rääkis Tootsi. Ta lisas, et maapargi rajamisel tuleb arvestada pinnasega. „Näiteks paekivine maapind tõstab hinda, pehmele, märjale ega soisele pinnasele ei ole võimalik päikesepaneele panna. Enne maapargi ehitustööde algust tehakse ka geodeetiline alusplaan, et veenduda pinnase sobivuses,“ selgitas Eesti Energia energiateenuste osakonna juht.