BuildESTi projekti eesmärgiks on aidata kaasa Eesti eramute renoveerimisele läbi kogukondliku lähenemise. Kümne maja renoveerimist toetatakse rahaliselt 15 000 euroga ja täiendavad 30 eramaja saavad projektimeeskonnalt tasuta juhendamist renoveerimise protsessi läbiviimiseks. Nõustamise ja kogukondlike tegevustega haaratakse aga kogu piirkond, et leida võimalusi, kuidas lähiümbruses asuvate hoonete renoveerimist efektiivsemaks muuta. Piirkondlike renoveerimiskontseptsioone aitavad välja töötada Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli eksperdid, et saavutada soovitud energiatõhusus ning kaasajastada ka avalik ruum.
Kuna projekti eesmärk on kogu piirkonna arendamine, arvestatakse esimese kümne maja valikul nende asukohapõhist potentsiaali kogukonna kaasamiseks. Projekti järgmises etapis valitakse välja üks piirkond, kus oma maja renoveerimise huvilisi on kõige rohkem. Küsitluse tulemuste põhjal on praegu välja valitud üks piirkond Maarjamõisas ja üks piirkond Tammelinnas. Projektimeeskond suhtleb nendes piirkondades otse majaomanikega, et selgitada välja kogu piirkonna valmisolek projektis kaasa löömiseks.
Samal ajal on oodatud projektis osalema siiski kõik Tartu eramajade omanikud, kes on oma huvist küsitluses teada andsid. Vajadusel kaasatakse projekti ka eraldi seisvaid maju, mis ei asu välja valitud naabruskonnas.
Tartu eramute seisukorrast parema ülevaate saamiseks palume omanikel jätkuvalt täita küsitlust, mis asub aadressil www.tartu.ee/buildest
LIFE IP BuildEST ehk Eesti renoveerimismaraton on projekt mille käigus uuendatakse ja viiakse ellu Eesti hoonete rekonstrueerimise pikaajalise strateegia eesmärke ning tegeletakse Eesti hoonete energiatõhususe ja kliimakindlusega. Kuna just hoonetes kasutatakse üle poole Eestis tarbitavast energiast on nende renoveerimisel äärmiselt oluline roll Tartu kliimaeesmärkide täitmisel.
Projekti rahastab Euroopa Kliima, Taristu ja Keskkonna Rakendusamet (CINEA) LIFE IP (Integrated Projects) programmi kaudu, mis on mõeldud keskkonna- ja kliimameetmete projektidele. Kogueelarve on umbes 16,3 miljonit eurot, millest 9,5 miljonit eurot moodustab Euroopa toetus. Projekt kestab 2028. aastani.