Sisustus

10% Eesti elanikest ei tunne end oma kodus hubaselt – lihtsad nipid, kuidas seda muuta

Näiteks soojad toonid on suureks abiks koju hubasuse loomisel.Fotod: IKEA

Rubriiki toetab

IKEA läbi viidud uuringust selgus, et igal kümnendal Eesti elanikul ei teki oma kodus eriti hubast ja kodust tunnet. Küll aga on sooja ja hubase tunde tekitamine aasta pimedaimal ajal vaimse tervise seisukohalt just eriti oluline. IKEA sisekujundaja jagab näpunäiteid, kuidas mõne lihtsa ja soodsa lahenduse abil eluruumid kodusemaks muuta.

73% IKEA uuringule vastanutest märkis, et koduse tunde tekitamisel on kõige olulisem nende vajadustele ja soovidele vastav interjöör ning 47% tõi välja ka pere ja sõprade olemasolu.

„Pea kolmandik vastanutest ütles, et koroonapandeemia ja rohkem kodus viibimine on mõjutanud nende vajadusi ning soove. Peamiselt sooviksid nad oma kodu hubasemaks muuta. Iga viies on oma praegust eluaset hubasemaks juba muutnud, kuid iga kümnes ei saanud seda lisaraha puudumise tõttu kahjuks endale lubada. Siinkohal soovin rõhutada, et ruumide kodusemaks muutmisel tulevad appi ka soodsad lahendused nagu näiteks erinevad valgusallikad, tekstiilid ja aksessuaarid,“ ütles IKEA sisekujunduse osakonna juhataja Darius RImkus.

Ta lisas, et  26% vastanutest tõi välja, et ka lõhnad mängivad hubasuse loomisel olulist rolli– selleks võivad olla näiteks värskelt küpsetatud küpsised, küünlad või pestud pesu.

Lisa koju pehmust ja valgust

IKEA uuringust selgus, et 34% Eesti elanikest tõi koju hubasust lisava aspektina välja valguse. Praegusel aastaajal, kui väljas on suhteliselt pime ka päeval, on just valgus see, mis tekitab kodus sooja atmosfääri. Siiski on oluline meeles pidada, et keskenduda ei tohiks vaid ühele valgusallikale. Tähelepanu tuleb pöörata toa valgustamisele erinevate nurkade alt küünalde, lampide või dekoratiivvalgustitega.

Sisekujundaja soovitab praegusel aastaajal lisada kodudesse rohkem tekstiili, aga ka sügavaid ja intensiivseid värve. “Hubasema kodu loomisel võiksid aidata pehme tekk, erinevad vaibad, padjad või kunstlambanahk. Neid aksessuaare saab kasutada diivani, tugitooli, söögitooli või põranda kaunistamisel,” selgitas Rimkus.

Rimkuse sõnul on sisustusaksessuaaride valikul oluline silmas pidada, et vähem on rohkem – eelista lihtsaid mustreid, kus pole liiga palju ornamente. Talvel seevastu on pastelsete värvide asemel soovitatav valida rikkalikumad ja sügavamad värvid, julgemad mustrid. Mõne uue ja soodsa esemega saab oluliselt muuta ruumi tervikpilti.

“Lõhnaküünlad, valguse tugevust reguleeriva funktsiooniga lambid, tekstiilid ja soojad värvid, nagu põletatud oranž ja paabulinnu sinine,  toovad interjööri hubase ja isegi võluva atmosfääri. Kõik need asjad koos tassi kuuma tee, suupistete ja hea raamatuga aitavad kodus erilisi hetki luua,“ rääkis sisekujundaja.

Kaunista tuba taimedega

Lilled ja taimed loovad hubasust iga neljanda vastanu jaoks. Taimed mängivad kodu hubasuses olulist rolli igal aastaajal ning aitavad ruumile värsket ja orgaanilist ilmet anda.

“Selleks, et tuppa kohest hubasust lisada, proovige panna taimepotte kootud korvidesse, mis on valmistatud looduslikest materjalidest nagu merehein. See annab interjöörile pehmema tekstuuri. Jõulude lähenedes saate tuppa lisada dekoratiivseid hooajalisi lilli, oksi ja isegi marju. See võib olla näiteks vaasi ümber asetatud kaunistatud pärg laual, kuuseoksi kaunistavad küünlad või käbid, mis koheselt kodule hubasema ilme annavad,” lisas sisekujundaja.

Eelista looduslikke materjale

Lisaks taimedele aitavad toas hubasust tekitada ka teised looduslikud materjalid. Kasutada saab näiteks rotangist sisustust, bambusest lampe, linaseid tekstiile või isegi keraamilisi aksessuaare.

“Beež minimalism koos Wabi-Sabi stiiliga on praegu ilmselt kõige efektsem trend. Kombineerige minimalistlik välimus krobeliste, viimistlemata pindade ja looduslike materjalidega, nagu näiteks kivi, džuut, vill. Toored ja peaaegu viimistlemata materjalid täiustavad üksteist ja toovad välja nende individuaalsuse ja kuju,” ütles Rimkus.

Uuringu kohta:

Interneti-küsitluse viis IKEA tellimusel läbi Norstat 2021. aasta oktoobris. Internetis küsitleti 500 vastajast koosnevat esinduslikku valimit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.