Sisustus

Vaata kapid läbi: Eestis toodetud ja vahepeal rämpsuks peetud nõud toovad nüüd sisse sadu eurosid

Vahepeal ära põlatud ja suisa rämpsuks peetud nõud on nüüd väärt terve varanduse.Foto: osta.ee

Eestis on käesoleval aastal järsku väga menukaks muutunud nõukaaegsed nõud, mida alles hiljuti pigem koledaks peeti ja kastide kaupa taaskasutusse tassiti. Täna võib nende esemetega järelturul juba head raha teha.

Päris kindlasti on ka sinul, su vanematel või vanavanematel neid nõusid kodus kapis olemas. Nüüd saad need soovi korral hea raha eest maha müüa, sest oksjonitel kerkivad nende esemete hinnad juba sadadesse eurodesse.

Oksjonikeskkonna osta.ee statistikast ilmneb nimelt, et kui veel jaanuaris otsiti nende oksjonitelt 1940. aastal asutatud Tarbeklaasi nõusid 1528 korda, siis oktoobris, veel enne kuu lõppu, 7912 korda. Huvi on aasta jooksul seega plahvatuslikult kasvanud.

Pilvi Ojamaa vaas “Žaboo” on väga menukas kaup. Foto: osta.ee

Vikipeedia andmeil loodi Tarbeklaas Johannes Lorupi natsionaliseeritud klaasivabriku asemele, toodangus pandi rõhku, nagu nimigi ütleb, peamiselt tarbeklaasile ehk siis sageli kasutatavatele lauanõudele. Tehases on aegade jooksul töötanud hulk Eesti kunstnikke.

Tehase toodangut müüdi üle kogu Nõukogude Liidu, 80ndatel aastatel tehti tellimustöid ka Euroopasse ja Põhjamaadesse. Tarbeklaas lõpetas tegevuse 1993. aastal.

Sel aastal kõige kallimalt müüdud Tarbeklaasi komplekt, Tiina-Lena Vilde “Allikas”, tõi müüjale sisse 460 eurot. Foto: osta.ee

Tarbeklaasi nõusid leidub siiani paljudes Eesti kodudes, aga paljud on teinud ka selle vea, et need kui nõukaaegse prahi taaskasutusse viinud või üldse ära visanud. Pärast riigi taasiseseisvumist tundus Tarbeklaasi masstoodang kole igand, mida keegi kodusel söögilaual ega nõudekapis väga näha ei tahtnud.

Nüüd aga, mil mälestus nõukaajast on piisavalt tuhmunud, paistab, et Tarbeklaasi toodang hakkab, nagu nõukaaegne mööbelgi, taas hinda minema. Seega õnnelikud on need, kes neid nõusid alles on taibanud hoida.

Sellise paljudele tuttava kausi hetkehind on osta.ee-s praegu 30 eurot.

Eriti minev kaup on oksjonitel hetkel vaasid. Selle aasta kõige kallim osta.ee oksjonil müüdud Tarbeklaasi toodang on Tiia-Lena Vilde komplekt “Allikas”, mis läks kaubaks 460 euroga.

Teisel kohal on Elve Tautsi komplekt “Võõrasema”, mille eest käidi välja 413 eurot. Kolmandal kohal Eino Mäelti “Põhjarannik”, mille hinnaks kujunes 380 eurot.

Vilgas äri käib ka aga paljude soodsamate ja pisemate esemetega. Kõiki osta.ee-s hetkel müügis olevaid Tarbeklaasi esemeid näeb SIIT.

Tarbeklaasi “Marid” on hoidnud paljude eestlaste peolaual vapralt enda sees rosoljesid ja kartulisalateid.

Kel Tarbeklaasi nõudekuhjad kodus kapis ootamas, eks neil ole nüüd mõttekoht: kas hoida ja lasta väärtusel koguneda või oksjonikeskkonnas kiirelt rahaks teha.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.