Sisustus

Fotod: ühes Tartu köögis peidab end üks väga salapärane riiul

Salapärane riiul.Foto: erakogu

Kes seiklusfilme ja põnevikke armastab, on kindlasti kursis igasugu salauste ja peidukatega. Neile meeldib kindlasti ka see Tartu kodu köök, kus üks riiul polegi ainult riiul, vaid ühtlasi ka uks.

Täpsemalt on tegu köögi seina sisse ehitatud riiuliga, mis avaneb uksena selle taha peidetud sahvrisse. Vajadus sahvri järele sündis perenaise Liisi sõnul sellest, et oma maja ja aia omanikuks saades kasvas hüppeliselt isetehtud hoidiste hulk, aga ruumi, kus neid hoiustada, oli napilt.

“Algselt poetasin oma purgikesi lihtsalt garaaži erinevatele riiulitele, kuid seal võisid nad tööriistade, värvipurkide ja saepuru vahele sattununa lihtsalt unustuste hõlma vajuda. Lisaks pidi iga kurgipurgi järele minema läbi õue,” räägib ta.

Ka kartulitele ja õuntele polnud head hoiukohta. “Seega otsustasimegi rajada pisikese sahvrikese, millele ligipääs on köögist, kuid mis sisuliselt asub siiski garaažis ehk et on temperatuuri poolest jahedam,” räägib Liis.

Tegu on ühe päris pisikese ruumiga, kus pinda ehk kõige rohkem kolme ruutmeetri jagu. Kuid suuremat pole Liisi sõnul vajagi, sest see mahutab kenasti nii hoidistepurgid, juurviljakastid kui ka koeratoidukotid.

Salauks

Kõige põnevam osa sellest ruumist on aga uks. “Sahvriuks sai tehtud seinasisese riiulina – näeb ilus välja ning võimaldab omakorda midagi hoiustada,” selgitab Liis. Tema kaasa hinnangul selle lahenduse meisterdamine raske ei olnud.

Selline salauks on alati külaliste seas tõeline hitt, paljud uurivad ja imestavad omapärast lahendust, mida Eesti köökides täna just liiga sageli ei kohta: juba sahver on harulduseks saamas, salauksest rääkimata.

Uks-riiul on valmistatud liimkilppuidust, seina külge kinnitatud suurte uksehingedega, sulgemismehhanismina on kasutatud magnetit – nimelt on ukseava ülaservas metallist kruvi ning ukse enda küljes väike puidust stopper, mille sisse on liimitud magnet.

“Selleks, et uks üldse liikuma mahuks, tuleb seina ja vajadusel ka ukse enda serva natuke nurga alla lõigata. Seina ja riiulukse vahele jäävad paarimillimeetrised vahed katavad ära seina külge kinnitatud liistud,” räägib Liis.

Ukseava suurus tuleks valida vastavalt kasutajate suurusele. “Kui sahvri piiratud mõõtmed aitavad kontrolli all hoida moosikeetmist ja marineerimist, siis ukseava suurus aitab kontrolli all hoida moosikeetja enda mõõtmeid,” lisab Liis.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.