„Disainiööl saab näha rohkesti keskkonnasäästlikke lahendusi, uuenduslikke materjale ja läbi taaskasutuse loodud kauneid esemeid. Rahvusvahelised eksperdid räägivad, millest õppida ja mida uusi keskkondi disainides vältida ning toimub mitmeid töötube nii täiskasvanutele kui lastele,“ lisab ta.
Festivali fookusteemat avatakse süvitsi rahvusvahelisel konverentsil „Rohe-olemine: WTF?*“, mille peaesinejaks on disainmõtleja ja kirjanik John Thackara (UK). „Jätkusuutlikkuse aruandlused, süsinikuneutraalsus, kliimarahastamine, Euroopa roheline kokkulepe, vastutustundlik ja jätkusuutlik investeerimine – rohestrateegia ja kliimapoliitika tasandil toimub näiliselt palju asju, ent kui otseselt puudutavad need algatused inimesi nende igapäevatöös ja -elus?“ küsib Thackara, kes usub samuti, et just disaineritele laskub oluline roll tuua vajalikud muutused kogukondadesse.
Lisaks Thackarale astuvad konverentsil üles David Kusuma (USAst videotervitusega), Kai Realo (EST), Eray Sertaç Ersayin (TUR), Paula Nerlich (UK), Sergio Dávila Urrutia (MEX) ja paljud teised.
Tänavuse Disainiöö üheks tähtsündmuseks on ka üle kahe aasta toimuv Eesti Disainiauhindade Gala, kus teiste seas jagatakse välja Eesti innovaatilise tootedisaini auhinnad BRUNOd kolmes kategoorias: elustiilitoote, elukeskkondliku ja insenertehnilise toote disain, lisaks kategooriateülene elumuutva disaini auhind ja elutöö BRUNO silmapaistva panuse eest Eesti disaini.
Laureaadid selgitab välja rahvusvahelistest ekspertidest koosnev žürii: Päivi Tahkokallio (FIN), Anthony Luciano (USA), Merike Rehepapp (EST), Sergio Davila (MEX) ja Spyros Bofylatos (GRC). Tootedisainer Merike Rehepapi hinnangul on disainis kõige olulisem eesmärk: „Mille jaoks on toode loodud? Miks üleüldse peaks veel ühe sellise eseme siia maailma looma? Kuidas ja mis suunas see maailma muudab?” kirjeldab ta küsimusi, millele võidutöö peaks suutma vastata.
Tänavune Disainiöö programm toob publikuni ka hulga rahvusvahelisi näitusi. Lisaks BRUNO näitusele tuleb Eestisse hinnatud New Yorki disainer Anthony Luciano, kelle vintaažkotid on välja pandud näitusel „50 kotti, mille nimel elada“ ning kes viib Tallinnas läbi ka nahakunsti töötoa.
Programmis on ka Itaalia Saatkonna esitletav „3R – Reduce, Recycle, Reuse“, UK ArtsThread platvormi kaudu meieni jõudvad disainitudengite keskkonnateemalised lõputööd koostöös Gucciga, Eesti disainihariduse taset kajastav disainikoolide väljapanek ja Haapsalu Graafilise Disaini Festivali rahvusvaheline kujundusgraafika konkurss-näitus „Juri Lotman 100. Ennustamatus“.