LED-valgus kodus võib ohustada silmade tervist

foto: Pixabay

Valgus tähendab palju rohkemat kui vaid see, mida me oma silmaga tajume ja arvame nägevat. Sel on ka oluline mõju meie tervisele. Nüüd, kui on pimedaks läinud ja kodus põlevad õhtuti igas toas lambid, on ehk õige hetk mõelda sellele, millise valguse käes õhtuti viibime.

Kuna LED (ehk valgusdioodidest eralduv valgus) on energiasäästlik, siis on see tänapäeval üks peamisi siseruumides kasutatavaid valgusallikaid. See valgustab suurepäraselt ja paljusid rõõmustab asjaolu, et LED-pirnid on võrreldes hõõgpirnidega kuni 95% energiasäästlikumad. Samas on vähe räägitud LED-valgustite varjatud ohtudest.

Sinine valgus on silmadele kahjulik

LED-valgusel on varjuküljed, kuna sellest eralduv kiirgus ei ole loomulik ning võib suures koguses ja pikas perspektiivis mõjuda silmadele kahjustavalt. LED-valguses on kõrge kasuteguriga valgusdioodid ning ere sinine valgus võib silma võrkkestale tekitada fotokeemilisi kahjustusi. Võrkkestal asuvad valgustundlikud rakud, mis võtavad vastu valgusärritusi.

Suur hulk kahjulikku valgust iga päev võib viia kollatähni ealise taandarenguni, mis on üks peamisi põhjuseid pimedaks jäämisel.

Kui kasutad sinist valgust ka õhtuti, siis väheneb organismis uneks vajaliku hormooni ehk melatoniini hulk. Ka silma võrkkestal on rakud, mis vastutavad melatoniini tootmise eest – see on vajalik, et silmad saaksid öösel puhata ning taastuda. Seega võib sinine valgus rikkuda nii une kui kogu organismi tasakaalu.

Kas on olemas tervislikku LED-valgust?

Tänapäeval on poodides lai valik LED-valgusteid – mõnda neist on kirjeldatud jaheda valgusena, teisi aga sooja valgusena. Paraku kiirgab enamik LED-idest siiski kahjulikku sinist valgust. Nimetus „soe“ võib LED lampide puhul olla petlik, sest valgus võib silmale tunduda sooja ning naturaalsena, kuid tegelikult neil punast lainepikkust siiski ei ole. Soe valgus saadakse LED-lampide puhul sinise valguse maskeerimisega oranži ja kollase abil.

Kuid on saadaval ka LED-valgusteid, mis kiirgavad sinist valgust vähem ja on lähemal hõõglampide värvispektrile. Kui sul ei ole aga professionaalseid mõõtmisvahendeid, siis ei tea sa kunagi täpselt, millise valgusspektri tegelikult saad. Hõõglambi puhul aga oled kursis, missuguse valgusspektri omale koju viid.

Kuidas silmi sinise valguse eest kaitsta?

Hõõglampe peetakse tunduvalt kasulikumaks, sest need eraldavad sooja valgust ehk infrapunakiirgust – see on tervisele kasulik ning tõenäoliselt väärib lisakulutusi. Hõõglambi sooja valgust sa tõenäoliselt ei tunneta ega näe, kuid on tõestatud, et sellel on inimese organismile positiivne mõju.

Kokkupuudet sinise valgusega tuleks piirata eriti õhtusel ajal. Nii et kui sul on magamistoas LED-lambid, siis oleks mõistlik vahetada need hõõglampide vastu.

Arvutile ja nutiseadmetele on võimalik panna peale sinivalguse eest kaitsvad programmid, kuid veel parem on õhtuti vähemalt tund enne magamaminekut nende kasutamisest üldse loobuda – niimoodi silmad puhkavad ja harjuvad eesootava unerütmiga.

Allikas: KSA silmakeskus

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.