Sisustus

Kaheksa lahendust kööki, millest sa kuulnudki polnud, aga mida sul väga vaja on

Kaasaegne köök.Foto: Shutterstock

Selgub, et ka köögimööbel pole enam koht, kus piirdutakse lihtsalt mööblireaga, millele valitakse värv ja paigutus – sinna annab sisse tuua igasuguseid põnevaid nutilahendusi, mis teevad elu ja söögivalmistamise oluliselt lihtsamaks.

Üks kõige huvitavamaid asju, mida viimasel ajal selles vallas nähtud, on sõrmejäljelukuga köögisahtlid. Köögikujundaja Hiie Härm, kes selle lahenduse hiljuti ühest USA köögiajakirjast avastas, ütleb, et tegu on päris hea lahendusega, mis sobib näiteks pere ravimisahtlile, köögis kodukeemia sahtlile või väikeste lastega peres igale sahtlile.

“Sest siis ei saa lapsed asju kätte, kuid samas ei pea ka rikkuma oma ilusat köögimööblit mingite lapselukkudega, mis naguii midagi ei pea,” selgitab ta. Veel ühe näitena räägib ta hiljutsest kogemusest, et ka puuetega laste asutuses on vajadus lukkudega sahtlite järele suur.

Sõrmejäljega avanev sahtel. Foto: Hiie Härm

Kuid see pole muidugi kõik

Ei maksa arvata, et sellega nutilahendused köögis piirduvadki. Kes tahab, saab katsetada veel järgmist:

  • Viipega avanev prügikastisahtel. Sahtel avaneb, kui selle alaosas varbaga viibata: andur registreerib selle ja lükkab sahtli lahti. “Olen kuulnud kusagilt, et kassiga kodus seda ei soovitata. Ja seda ka, et kui näiteks kraanist vett võtad, siis ju ei soovi selle sahtli avanemist, aga avaneb ikka. Nii et see polegi võib-olla kõige nutikam lahendus,” sõnab Hiie.
  • Käeviipega avanev kraan. Selliseid kraane teavad paljud ilmselt avalikest tualettruumidest, aga nüüd pakutakse neid ka koduköökidele. Näiteks on ettevõttes SanSan saadaval Orase säärane kraan.
  • Varbavajutuse peale avanev kraan. Samuti: käsi pole kasutada vaja. Väga mugav olukorras, kus käed on toiduvalmistamisest määrdunud ja tahaks ilma kraani puutumata vee voolama saada. Olemas Grohe.ee valikus.
  • Nutikas õhupuhastaja. Sellised õhupuhastajad tuvastavad ise ära, millal ja kui tugevalt on vaja tõmbama hakata. “See suhtleb ise tema all oleva pliidiga ning valib ise sobiva puhastusrežiimi,” räägib Hiie. Selline lahendus on olemas näiteks Mielel.
  • Mööblifurnituur pakub Eestis tööpinna sisse süvistatavat telefoni juhtmeta laadimise kohta. Ameerikas on sarnase alternatiivina saadaval sahtel, kus sees on elektripistik, aga Eestisse seda (veel) ei tarnita.
  • Väga ägedad on ka igasugused tööpinnast väljakerkivad sahtlid ja riiulid. Sellised on saadaval näiteks Decolandis. Sobivad need hästi nugadele, maitseainetele jmt kraami hoidmiseks.

Nagu ikka, on paljud lahendused mujal maailmas juba ammu kasutusel enne, kui siia jõuavada. Miks see nii on? Hiie Härm ütleb, et see sõltub sellest, kas meil on selliste asjade järgi vajadust ja kui palju see maksab. “Ehk siis tarnijad hindavad, kas oleks Eestis maksejõulisi kliente ning lõpuks ka seda, et kust seda tarnitakse, kas saab lihtsalt kätte või keeruliselt. Kindlasti püütakse leida alternatiive lähisriikidest,” sõnab ta.

Kuid nagu eelpoololevast loetelust näha, saab soovi korral juba praegu ka Eesti kaupluste abiga endale üsnagi targa köögi komplekteerida. Sest kogu köögitehnika alates külmikust lõpetades praeahjuga on nagunii juba ammu erinevate nutilahendustega varustatult saadaval – nüüd tuleb lihtsalt mööbel järele.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.