Pilt selgeks: kui palju raha küsib sisekujundaja ja miks sul tema teenuseid vaja on

Kui oled soetanud omale uue kodu uusarendatud kohas ja ostad niiöelda tühja karbi või ka siis, kui ostad omale uueks koduks kellegi eelneva pesa, võib sul vaja minna sisekujundajat. Kummatigi on nii, et seda teenust põlatakse kas kalliks või ollakse oma oskustes nii palju kindel, et sisekujundaja teenus tundub liiast.

Vaatame koos sisearhitekti ja -kujundaja Anu Toomiga sisekujunduse teenuse sisse, teeme selgeks, mida sisekujundaja teeb ja mida tema teenus maksab.

Kas sisekujundaja või sisearhitekt? Või hoopis sisekujundus sisearhitektilt?

Kõigepealt seletame lahti, mis vahe on sisearhitektil ja sisekujundajal, sest see, kumba sul vaja võiks minna, oleneb sellest, millises etapis sul abi tarvis läheb. Anu Toom, kes pakub mõlemat teenust, ütleb, et lühidalt on sisekujundaja töö mõneti sisearhitekti töö illustreerimine ja sageli on need kaks ühes isikus.

Sisearhitekt teeb rohkem tehnilist tööd, lahendab tühjale karbile ruumilahenduse, kandvad seinad, loob valguslahenduse plaani elektritöödeks, lahendab akustilisi probleeme, loob ruumilisi illusioone uute materjalidega.

Sisekujundaja ülesanne on aga ruumidele visuaalne kujundamine, mis värvi on seinad, laed ja põrandad, kuidas kujunevad ruumide vaated, milliseid värvi- ja valguslahendusi võiks kodus kasutada. Lühemalt võiks öelda, et sisekujundaja aitab luua kodus kliendile sobivat ja temale omast meeleolu.

Kust leida omale sobiv sisekujundaja?

Kui enamasti pöörduvad inimesed sisekujundaja otsinguil kas interneti või tuttavate poole, kel juba kogemus olemas, siis soovitab sisearhitekt Anu Toom kodukujundamise osas julgemalt mõelda ka noorte sisekujundajate peale ning mitte kasutada ainult n-ö vanu tuntud nimesid. “Noortel sisekujundajatel on ideede lend koolist tulles vaba ja nad on julgemad,” ütleb Toom.

Ajapikku on ka Eesti tellijate maitse muutunud julgemaks ning söandatakse rohkem katsetada, niisamuti antakse ka sisekujundajale rohkem vabadust. Anu Toom toob näiteks selle, et kui 15 aasta eest uuriti ja puuriti igat pisiasja, siis nüüd vaatab ka klient laiemat pilti ja üksikutest esemetest olulisemaks peetakse üldmuljet ja meeleolu. Oluline pole enam väikekodanlik “viimase vindi peale” tuunitud kodu, vaid märksõnaks on pigem elustiil ise. Ja elustiilseid inimesi Toomi arvates Eestis juba jagub!

Koos ajaga on muutunud ka inimeste stiilivalik – kui varem oldi väga kinni Skandinaavia stiilis, kus domineerisid valged toonid, siis nüüd soovivad inimesed oma kodudes näha rohkem rahvusvahelist touch’i, näiteks orientaalse stiili elemente, eklektikat, mis peegeldab päris oma kodu vaimu.

Peale selle eelistavad Eesti pered vaieldamatult seda, et nende kodu oleks funktsionaalne ning täidaks pere vajadusi, sisekujundaja aitabki kogu ilu juures neid eelistusi silmas pidada. “Emotsioon on see, mida lõpuks luuakse ja ka soovitakse,” märgib Toom.

Interjöör.Foto: Shutterstock

Mida sisekujundajalt nõuda?

Töötades sisekujundajaga on Toomi sõnul oluline teada, mida temalt üldse nõuda. Näiteks ei tea paljud inimesed, et hea oleks nõuda sisekujundajalt eskiisprojekti, mis on sisuliselt koostöös sündinud idee joonise/põhiplaani peal. Eskiisi peal saab suurema osa asju ära lahendada, sest seal pannakse paika ruumi põhisuunad ja vaated (seinad, laed ja põrandad), niisamuti värvi- ja valguslahendused.

Näiteks kui sul on mõte baroksetest kardinatest, aga see võib olla ei sobi üleüldisesse konteksti, siis võib sisekujundaja pakkuda välja lahendada barokne soov hoopis valguslahendusega, mis sulandub modernse koduga paremini. Eskiisi peal mängitaksegi läbi erinevad soovid ja vajadused.

Kui palju maksab sisekujundaja töö?

Sisekujundajad töötavad üldjuhul ruutmeetri, projektihinna ja tunnihinna alusel. Kui otsid omale sisekujundajat või -arhitekti, siis arvatakse ka, et kogenud tegija hind on raudselt kallim. See ei pruugi aga üldse nii olla. Toomi sõnutsi on sageli kogenud sisearhitekt just see, kes leiab ideid ja lahendusi kiiremini ehk seega võib vastavalt kogemusele pakkuda ka soodsama hinna. Igal juhul tasub julgelt küsida individuaalset pakkumist.

Et aga paremini mõista, milliseks võib kujuneda sisekujunduse hind, selleks võtsime koos Anu Toomiga ette ühe kolmetoalise ja suhteliselt tüüpilise korteri uues majas, mille joonise põhjal koostas ta lühikese soovide kirjelduse koos tehtavate töödega, ning pakub selle põhjal, millise summaga peab tellija umbes arvestama, kui tellib temalt töö.

Joonise peal olevas korteris hakkab elama kolmeliikmeline perekond ja pere soov on muuta olev planeering funktsionaalsemaks, avaramaks ja voogavamaks. Perenaise erisooviks on veel walk in garderoob.

Hinna kujunemine:

  • panipaigad siduda kompaktselt ühte tsooni ja intiimpesud ja majandamine vannituppa, et elu ja magamisruumid oleksid tolmuvabad ja ruumikamad.
  • avardama peab ka kitsast elutoa osa, et köök ja elutuba mõjuksid ühtse tervikuna, mitte pika koridorina. Perspektiivis tuleb arvestada ka sellega, et magamistuba 2 täidab kodukontori funktsiooni.
  • töö pooltoonide ja baasmaterjalidega, et tekitada illusiooni avaramast ruumist.
  • garderoobi ja köögimööbli joonised vastavalt planeeritud seintele. Osaliselt saab köögimööbli ja saare lahendus lahendatud vaheseinte töö raames.
  • hilisem koostöö kliendiga, kus hoolikalt valitud sisustuselemendid ei koorma hästi lahendatud ruumi üle.
  • arendajale vaheseinte, pistikupesade, lülitite/käidu ja sanitaarruumide muudatuste plaanid.

Hind: sisearhitektuurne projekteerimise töö: 1800 + km Sisekujundusprojekt/eskiisprojekt planeeringu ja tehniliste muudatusteta 840 + km. Summad on võimalik jagada kuude lõikes kokkuleppel tellijaga 6-12 kuud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.