Puust ja punaseks: kui palju maksab Eestis kodu koristamine?

Foto: Shutterstock

Kuigi eestlased kasutavad koristusteenust täna juba palju julgemalt kui kümme aastat tagasi, käib selle töö sisseostmisega endiselt kaasas palju eelarvamusi, peamine neist, et see on väga kallis teenus ja vähesed saavad seda endale lubada.

Tegelikult ei pruugi ühe keskmise kodu koristamisele kuluda üldse palju raha. Kõik oleneb sellest, mida ja kui tihti täpsemalt tahta. Sten Kreisberg puhastusteenuseid pakkuvast ettevõttest Moppi.ee ütleb, et neil kujuneb näiteks koristusteenuse hind aja järgi ja tunnihinnaks on 14,95 eurot.

“See annab kliendile selge ülevaate, kui palju kodu koristus maksma võib minna. Kui täidate kodulehel ära nõutud väljad, saab kohe vastuse ajalisest kestvusest ja summast. Nii on kliendi suhtes ka ausam, sest kui panna igale teenusele erihind, siis lõpuks aru saada, mis asi maksma läheb, on keeruline. Klient soovib enne tellimist saada selget vastust,” selgitab Kreisberg oma ettevõtte hinnapoliitikat.

Tauri Tivik Cleanwell Puhastusteenustest räägib aga, et nende hinnastamispoliitika on veidi teine. “Kodu koristamise teenuse lõplik hind sõltub väga mitmest tegurist ja on suuresti sõltuvuses ka koristamisele kuluva ajaga. Esiteks intervall ehk kui tihti koristusteenust vajatakse. Mida suurem on intervall, seda rohkem aega kulub koristamisele. Teiseks ruumide suurus. 100 ruutmeetrit põrandate pesu võtab aega rohkem kui 50 ruutmeetrit põrandate pesu ja see on paratamatus. Kolmandaks ka tööde loetelu, mida koristajalt oodatakse. Näiteks lisateenusena pesu pesemine või triikimine tekitab märgatava lisa ajakulu,” räägib ta.

Kreisberg julgeb öelda, et tänasel päeval kulub ühe keskmise Eesti kodu koristamise peale kolm tundi ja kümme minutit. Ta rõhutab aga, et see on keskmine. “On läinud 30 minutit, on läinud kolm tööpäeva,” ütleb ta. Ajakulu sõltub otseselt sellest, kui palju koristada on vaja. “Tolmu on lihtne puhastada, kuid näiteks katlakiviplekid vajavad rohkem tegelemist,” selgitab Kreisberg. Siis suureneb ka ajakulu.

Keskmise kodu koristamise keskmine hind on Moppi.ee puhul 45 eurot, Cleanwellil keskmiselt umbes 40-70 eurot.

Foto: Shutterstock

Pole mingi luksusteenus

Klientuur on Kreisbergi sõnul väga kirju: on pensionäre, aga on ka noori peresid, kus laste kõrvalt keeruline korralikult koristada. “Siis aitamegi meie, ehk ema saab lapsega seni õues olla, kuni meie kodu korda teeme. Seega kindlasti on see üha populaarsust koguv mugavusteenus, sest aega jääb rohkem endale,” sõnab ta. Kindlasti pole tänseks päevaks enam tegu jõukamate inimeste luksusteenusega.

Samal seisukohal on ka Tivik. “Olen arvamusel, et see on taskukohane ka keskmisele Eesti perele. Professionaalsete töövahendite ja töövõtetega on koristusprotsess kiirem ja tulemus efektiivsem. Kui meie koristaja teeb tööd kolm tundi, siis klient ise võib sama tööd teha viis tundi. See on puhas ajavõit. Aeg on iga inimese jaoks eraldi väärtusega, kuid konkurentsitiheda koristusvaldkonna turuhinnad ei ole enam nii kõrged nagu varem,” ütleb ta.

Kindlasti ei pea iga koristuskord olema teisega identne. Näiteks pakub Moppi.ee võimalust teha suurpuhastus, aga samas võib puhastada lihtsalt ka külmkappi ja kõik muu tegemata jätta, oleneb, millised on konkreetse koristuskorra täpsed vajadused. “Kevadeti on täiesti tavaline, et inimesed meilt tellivadki ainult aknapesu,” räägib ta.

Ka teenuse sagedus on väga olenev: mõnikord on vaja käia iga näda, mõnikord kord paari kuu jooksul. Kõik oleneb sellest, kui intensiivne elutegevus kodus parasjagu käimas on ja kui sageli ruumid puhastamist vajavad.

Tivik ütleb siiski, et praktika on näidanud, et kord nädalas võiks kodu ära koristada lasta. “Sellise intervalliga ei pea perenaine mõtlema koristamisele, vaid saab oma aja suunata mujale. Intervalliga kaks korda kuus ehk koristus iga kahe nädala tagant eeldab juba, et ka koduomanik annaks oma panuse koristusele. Vastasel juhul on ruumid üsna inetus seisus, koristajal võtab töö aega oluliselt kauem ning ka teenuse hind on kõrgem,” selgitab ta.

Veelgi suurema intervalliga teenuse puhul on tegu juba suurpuhastusega ja suurpuhastusele omase hinnaga. Seega minimaalselt kaks korda kuus võiks palgatud koristaja kodu ikkagi üle käia.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.