Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Sisekujundaja annab nõu, kuidas pimedal ajal kodu valgustite õige kasutamisega hubaseks muuta
Õige valgustus ei aita mitte ainult kodus mugavamalt toimetada, vaid lisab ka hubasust. Lisaks mõjutab valgus meie heaolu. Oma rolli võivad siin mängida ka valgusallikad: ilus lambidisain võib olla toas nii keskne pilgupüüdja kui ka muuta täielikult seda, kuidas ruum välja näeb. Sisekujundaja tutvustab valguslahenduste erisusi ja annab nõu, kuidas kodu valgemaks teha.
“Valgusteid valides on kõige olulisem meeles pidada, et valguslahendus võiks olla kihiline ja hõlmata eri valgusteid: üldvalgusteid, kohtvalgusteid, aktsentvalgusteid ja meeleoluvalgusteid. Kõik nimetatud lahendused võiksid igas ruumis ka vähemalt osaliselt olemas olla. Rusikareegel on, et igas ruumis võiks olla vähemalt viis valgusallikat,” ütles IKEA sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.
Ainult laelambist ei piisa
Mikvere selgitas, mis on iga valgusallika rolli ja mis on nende tähtsus. “Igas ruumis peaks kõigepealt olema üldvalgusti, mis teeb ruumi ühtlaselt valgeks. Tänu sellele valgustile saab ruumis üldse liikuda ja tegutseda. Tüüpiline üldvalgusti on näiteks köögi või elutoa laelamp. Tavaliselt on parim üldvalgusti kas suur ripplamp või lakke paigutatud kohtvalgusti. Kui aga jätta ruumi valgustamine vaid ühe peamise valgusallika hooleks, võib sellest jääda üsna ilmetu ja kõle mulje.
Siin tulevadki mängu kohtvalgustid, mille valgus on tavaliselt ere ja suunatud ning mille ülesanne on anda lisavalgust aladele, kus toimuvad kindlad tegevused. Selline valgusti on näiteks voodi lähedale paigutatud lugemislamp, mis valgustab raamatulehekülgi ja teeb pikema keskendumise mugavamaks. Või siis köögi tööpinna kohale pandud valgusti, mille all on hea toitu valmistada. Siin on tõhusaks abiks LED-valgusribad.
Tuba hubaseks kiirelt ja taskukohaselt
“Kui soovid toale kiirelt ja vähese vaevaga rahuliku ja helge ilme anda, pole midagi paremat aktsent- või meeleoluvalgustitest. Pean seda eriti tähtsaks talvisel ajal, kui õhtud on pikad ja pimedad. Meeleolu luuakse tavaliselt küünalde ja dekoratiivvalgustite, näiteks jõulutuledega, kuid selleks võib kasutada ka sumedaid hämardatavaid valgusteid või laua- ja põrandalampe, mis ei pea olema kallid. Ja neid võiks olla mitu – kui toas on eri kohtades palju väikeseid valgusteid, teeb see ruumi visuaalselt avaramaks,“ lisas sisekujunduse spetsialist.
„Aktsentvalgustid teevad ruumi elavamaks ja tasakaalustavad seda. Need juhivad vaataja pilgu kindlale esemele. Tavaliselt on selleks kunstiteos, raamaturiiul või midagi muud pererahva jaoks olulist,“ rääkis Mikvere.
Eriti soovitab ta kasutada meeleoluvalguse loomiseks hämardatavaid valgusteid magamistoas. Nimelt ütlevad unenõustajad, et me lõõgastume ja uinume kiiremini, kui väldime õhtuti liiga eredat ja valget valgust, millele tuleks eelistada sumedamat ja soojemates toonides, näiteks oranže lampe.
“Magamistoas võib kasutada nutipirni ja puldi komplekti. See võimaldab valgust hämardada ja selle värvi vahetada, samuti kohandada valgust eri tegevuste jaoks, näiteks valida õhtusöögi ajaks soojem ja töötamise jaoks eredam valgus. Nutipirni komplektiga saab valida 9 eri värvi valguse vahel ja muuta valguse ka soojast külmemaks,” märkis sisekujundaja.
Kuidas leida õige lambipirn?
Energia ja elektriarvetelt säästmiseks soovitab sisekujundaja valida säästlikud LED-lambid. Need kestavad keskmiselt umbes 25 000 tundi ja on 35% energiatõhusamad.
“Võrreldes hõõglampidega kasutavad LED-lambid palju vähem energiat. Nii et nende puhul võib vajaliku elektrivõimsuse (W) asemel silmas pidada pigem valgusvoo võimsust, mida mõõdetakse luumenites (lm). 400 lm LED-lambi valgusvoog on sama tugev kui 35W hõõglambil. Kuid energiat kasutab see vaid 6,3 W. Samuti kaldub LED-lampide värvispekter rohkem punase poole, mis tähendab, et nende valgus on soojem ja sobib lõõgastavasse või üldvalgustisse. Külmem valgus on jällegi parem töö- või fookusvalguseks,” ütles Mikvere.