Tee ise

Tee ise: Eesti naise ülisoodne, aga väga efektne kodu sisustamise nipp

Ise värvitud vaibaga tuba.Foto: Piret Järv

Mis teha, kui koju on hädasti vaja mõnd detaili, aga kuidagi ei leia seda sobivat? Üks Eesti naine leidis, et ülevärvimine ei pea siinkohal piirduma vaid mööbli võõpamisega.

Kunstnik Piret Järv ei leidnud mõnda aega kuidagi oma koju sobivat vaipa. Stiili poolest meeldisid talle pikemat aega Pärsia vaibad, aga tema kodu interjöör tingis, et vaip pidanuks olema sinakat tooni. eBays on sellised küll täitsa saadaval, vanad ülevärvitud vaibad, aga hingehinnaga. Ja nii sündis Piretil idee.

Tuba, mis hädasti vaipa vajas.

“Kuna mul tuhandeid dollareid välja käia polnud, siis otsustasin, et prooviks äkki ise mõne vaiba ära värvida. Olles erialalt ikkagi tekstiilikunstnik, olen ma ju kursis tekstiilide värvimise võimalustega. Ehk siis see tähendas seda, et mul leidus kapis vanu Orto lõngavärve. Nüüd tuli veel leida üks villane vaip,” räägib ta.

Täpselt sobivas suuruses vana villase vaiba leidis naine kõigest 10 euroga osta.ee-st. (Muide, kõigil, kes vanu vaipu otsivad, tasub seal ringi vaadata, pakkumisi on palju!) Ja siis läks värvimiseks.

Vaip enne värvimist.

“Kuna ma ei leidnud aga piisavalt suurt anumat värvi ja vaiba keetmiseks, otsustasin ma maal ema juures muruplatsil oma eksperimenti läbi viia. 
Kõigepealt otsisin ma välja kõik sinised, lillad ja türkiisi tooni villase lõnga värvid ning lisasin ka igaks juhuks mõned puuvillase värvi pakid, kuna vaiba narmad paistsid olema puuvillased,” räägib Piret.

“Siis keetsin ma ohtras koguses kuuma vett ning ujutasin oma vaiba tulise värviveega üle nii ühtlaselt kui võimalik. Lisaks üritasin ma ühe vana harjaga värvi sisse hõõruda. Tulemuseks olid sinistes toonides vaip ja jalatallad. Kui vaip oli päikese käes ära kuivanud, loputasin ma teda ohtra jaheda veega, et ta hiljem värvi andma ei hakkaks,” kirjeldab kunstnik töö käiku.

Vaip pärast värvimist.

Tänaseks on vaip üle elanud mitu talve ja Piret tunnistab, et päris ideaalne tema värvimismeetod ei olnud: kevadeks kipub vaiba erk toon siiski tuhmuma ja vaip vajab värvivärskendust. “Kindlasti oleks parem, kui saaks vaipa juba esmasel värvimisel leotada pikemalt suures anumas kuuma värvi sees. Lõngu ju värvitakse peaaegu keevas vees,” soovitab Piret kõigile, kes sama meetodit katsetada soovivad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.