Kodudes on mõistlik valmistuda kriisiolukorraks, tegutseda tuleb läbimõeldult

Paanikat pole vaja, aga mõistlikud varud võiks nüüd koju muretseda küll.Foto: Shutterstock

Kuigi eriolukorda riigis veel välja kuulutatud ei ole, on inimestel siiski mõistlik valmistuda kriisiolukorraks, et vajadusel valmis olla. Anname väikese ülevaate, mida selleks teada on vaja.

Naiskodukaitse arendusspetsialist Elisa Jakson ütleb, et kõige õigem oleks inimestel muidugi kogu aeg olla valmis võimalikuks kriisiolukorraks: see ei tähenda paanilist maailmalõpuks valmistumist, vaid lihtsalt mõistuspäraseid toidu- ja muu tarviliku varusid koduses majapidamises.

“Kriis ei hüüa tulles ja selleks võib olla ka suurem elektrikatkestus, üleujutus, pereliikme haigestumine (ka midagi muud peale koroona) vms. Olles valmistunud, ei pruugigi olukord kodus kriisiks muutuda. Eks praegu ongi ärev aeg, kuid paaniliselt ja läbi mõtlemata varuda lihtsalt varumise pärast ka ei tasu,” sõnab ta.

Lisaks toidule peaks Jaksoni sõnul kriisiks valmistudes mõtlema ka muudele aspektidele, viiruspuhangu ajal näiteks ravimitele, hügieenivahenditele. Meeles tuleks pidada ka lemmikloomi. “Kui koroonaviiruse valguses mõelda, siis koduse karantiini jaoks võiks kodus olla kindlasti ka meelelahutust, et kogu perega kodus püsides meel mustaks ei läheks,” sõnab ta.

Kuna Terviseamet soovitab koroonakahtluse korral 14-päevast isolatsiooni, siis soovitab Jakson praegu kriisiolukorraks valmistudes varusid kogudes samuti kahe nädala pikkust valmisolekuvõimekust silmas pidada ja just nii pikaks ajaks ka toitu varuda.

Äpp on abiks

Kellele tundub selline valmisoleku loomine üle pea käivat, neile on Naiskodukaitsel pakkuda suurepärane lahendus: mobiilirakendus “Ole valmis”, mis loodud just selleks, et valmistuda võimalikeks kriisiolukordadeks.

Rakenduse kõige interaktiivsem on koduste varude testimise osa, kuhu saab üles märkida enda olemasolevad varud, millega nädal kriisiolukorras oma perega üle elada. Seejärel saab oma varude nimekirjale tagasisidet ning vajadusel kutsutakse kasutajat üles neid täiendama, et võimalikuks kriisiolukorraks valmis olla.

Kiirelt leiab rakendusest erinevad kasulikud telefoninumbrid, alates hädaabinumbrist kuni mürgistusinfoni, millele saab keskkonnast otse helistada.

Rakendus on kasutatav ilma netiühenduseta ning sisuga saab tutvuda lisaks eesti keelele ka vene ja inglise keeles.

Veebileht kriis.ee juhendab, kuidas kriisiks valmistuda:

  • Mõtle läbi, milliseid vahendeid ja varusid vajab su pere, et iseseisvalt ühe nädala jooksul hakkama saada. Arvesta võimalusega, et kriisiolukorra tõttu ei saa kodust lahkuda, kaubad ei ole kauplustest kättesaadavad või muud eluliselt tähtsad teenused (elekter, veevarustus jm) ei toimi. (Vt peatükk „Koduste varude meelespea“).
  • Mõtle läbi, kus ja kuidas varusid hoida, et need oleksid lihtsasti kättesaadavad sulle ja sinu lähedastele.
  • Igapäevaselt mittekasutatavaid vahendeid on soovitatav pakkida eraldi kotti (vt peatükk „Evakuatsioon“). Osa evakueerimiseks vajalikest vahenditest on mõistlik hoida autos, näiteks mobiiltelefoni autolaadija, teedeatlas, lumelabidas jmt.
  • Uuenda varusid regulaarselt.
  • Põlevmaterjali (vedelkütus, gaas, küttepuud jne) varumisel järgi tuleohutusnõudeid ja hoiustamise tingimusi.

Toit

  • Hoia kodus vähemalt pere ühe nädala toiduvaru.
  • Arvesta toidu varumisel kõigi pereliikmete erivajadustega (allergia, toidutalumatus, väikelaste toit jmt).
  • Varu toiduaineid, mis võimaldavad toituda mitmekesiselt. Jälgi, et varutud toidus oleks piisavalt süsivesikuid, rasvu, valke ja kiudaineid.
  • Jälgi, et pool toiduvarudest ei vajaks valmistamist (konservid, kuivikud, küpsised, pähklid, kuivatatud puuviljad, müslibatoonid, maiustused jne).
  • Varu toiduaineid, mida saab säilitada toatemperatuuril. Eelista toitu, mille säilivusaeg on vähemalt kuus kuud.
  • Hoia varusid kuivas kohas. Jälgi, et varude pakendid oleksid tugevad ja niiskuskindlad.

Esmaabitarbed ja ravimid

  • Hoia kodus esmaabivahendeid ja selliseid ravimeid, mida oskad ise kasutada.
  • Osta retseptiravimid või muud regulaarselt tarvitatavad ravimid välja nii, et oleks olemas vähemalt ühe nädala varu.
  • Varu koju ravimid, mida võid vajada ootamatu haigestumise puhul (näiteks valuvaigistid, palavikualandajad, seedehäirete ravimid, külmetus- ja allergiavastased ravimid, põletusvastane vahend jne).
  • Kontrolli regulaarselt ravimite aegumistähtaegu ja vaheta vajaduse korral uuemate vastu.

Hügieenivahendid

  • Seep, niisked puhastuslapid, desinfitseerimisvahend
  • Tualett-, majapidamispaber
  • Suured prügikotid mahuga 50 l
  • Muud hügieenivahendid lähtuvalt pereliikmete vajadustest

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.