Milline tulekustuti valida?
Iga kustuti kõigeks ei sobi, näiteks rasvapõlengut ei tohi veega mitte mingil juhul kustutada. Selleks, et valida õige kustuti, tuleb enne pisut mõelda, millisesse ruumi ja mis materjalide kustutamiseks seda vaja võib minna.
Vahtkustuti – sobib puidu, paberi, tekstiili, õli, bensiini, plastmassi, rasva, bituumeni, kummi kustutamiseks. Vahtkustuti tekitab küll niiskuskahjusid, kuid ei kahjusta neid ruumi osasid, kuhu kustutusainet ei suunata. Vahtkustutite valimisel on eriti oluline jälgida, kas sobib ka elektripinge all olevate seadmete kustutamiseks.
Vesikustuti – sobib puidu, paberi, tekstiili kustutamiseks. Sobib kasutamiseks sellistes ruumides, mida kasutatakse eelnimetatud materjalide ladustamiseks jne. Vesikustutiga ei tohi kustutada toiduõlide, rasvade ja muude põlevvedelike põlenguid. Näiteks põleva rasva kustutamisel aurustub vesi plahvatusega, mille tagajärjed võivad olla väga tõsised.
Pulberkustuti – kõige levinum ja enamike materjalide kustutamiseks sobiv on ABC-klassi pulberkustuti. Sellega saab kustutada peaaegu kõiki igapäevaseid asju ning peale kustutamist on võimalik suhteliselt lihtsalt (tolmuimejaga) jäätmed kokku koguda. Probleemiks on ruumis asuvad elektroonikaseadmed, mida pulbri kasutamine võib kahjustada.
Süsihappegaaskustuti – sobib õli, bensiini, plastmassi, rasva, pingestatud elektriseadmete ja -juhtmete kustutamiseks. Süsihappegaaskustuti peamised ohud on seotud väljuva gaasi väga madala temperatuuriga, mis võib oskamatul kasutamisel tekitada külmakahjustusi. Samuti peab peale kinnises ruumis kustutamist sealt hapniku kontsentratsiooni vähenemise tõttu lahkuma. Probleemiks võib olla ka taassüttimine, sest jahutuse ja lämmatamise efekt on lühiajaline ning võib uuesti süttida.
Tulekustutustekk – sobib väiksemate tulekollete kustutamiseks, näiteks rasvapõleng pannil, süttinud kodumasinad, süttinud riided inimese seljas jne. Oluline on, et tekk kataks täielikult süttinud seadme või aine.