Päästeamet: muinastulede ööl ei tohi unustada tuleohutust

Foto: Shutterstock

Laupäeval süüdatakse Eesti rannikualadel lõkked, et tähistada muinastulede ööd. Kuigi viimased nädalad on kostitanud loodust võrdlemisi rohke vihmaga, tuleb lõket tehes siiski järgida tuleohutuse põhireegleid, et vältida õnnetusi.

Laupäevaks prognoosib Riigi Ilmateenistus pilves selgimistega ilma. Mitmel pool sajab hoovihma ning tuule kiiruseks ennustatakse sisemaal 4-9, rannikualadel puhanguti 13 meetrit sekundis. Kuigi valdavalt on loodus niiske ja suuremas osas Eestist tuleoht puudub või on väike, tuleb siiski lahtist tuld tehes pidada kinni lihtsatest reeglitest, sest õnnetuse juhtumiseks piisab ka vähesest hooletusest. „Lõkke tegemisel tuleb hoolitseda selle eest, et lõkkekoha ümbrus oleks süttivast materjalist puhastatud ning lõkkes põletataks ainult selleks sobilikku materjali – puhast puitu, pappi või paberit,“ kordas Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Viktor Saaremets üle ohutu lõkke põhitõed.

Tähtis on see, et lõkkepaiga juures oleksid igaks juhuks olemas esmased kustutusvahendid. Kuigi rannikualadel kustutusveest puudust pole, on oluline, et lõkkemeistril oleks käeulatuses ämber, millega vajadusel leeke summutavat vett ammutada. Ka vett võttes tuleb hinnata ohutust ning kui kaldaala on järsk ja raskesti ligipääsetav, tasub lõkke juurde varuda hoopis tulekustuti. Lõket tehes jälgib hoolas lõkkemeister tuule tugevust ja suunda – tuld tohib teha tuuletu või tuulevaikse ilmaga ning alati tuleb jälgida, et tuul ei kannaks sädemeid süttivatele pindadele. Lõkke minimaalne kaugus olgu metsast ja hoonetest vähemalt 8 meetrit, suurema lõkke puhul rohkemgi.

„Kindlasti tuleb meeles pidada, et lõket ei jäeta hetkekski järelevalveta. Kui tulest on juba piisavalt rõõmu olnud ja seltskond soovib laiali minna, tuleb lõke kustutada ja lõkke ümbrus enda järelt ka korrastada ja koristada. Siis on riskid maandatud ja teinegi kord endal või teistel hea tulla puhtasse paika loodust nautima,“ lisas Saaremets.

Mõne aasta eest kogus muinastulede ööl populaarsust taevalaternate lennutamine. Inimeste teadlikkus laternate ohtlikkusest ja nende keskkonnakahjulikkusest on aga aasta-aastalt kasvanud ja laternaid lennutatakse üha vähem. Ka Päästeamet soovitab muinastulede ööl luua mõnusat meeleolu pigem ohutult tehtud lõkkega. Kui aga maha sadanud taevalaterna jäägid leiate, võtke see hetk selle üles korjamiseks ja vastavasse prügisse viimiseks, sest nii panustame kõik ühiselt ka rohelisemasse tulevikku.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.