6 praktilist asja, mida inimesed päästeametilt kriiside kohta tihti küsivad

Kriis ei tähenda alati sõda: muutuva kliimaga võib kõiki neid varusid vaja minna ka näiteks tormi tõttu.Foto: Depositphotos

Päästeamet on andnud kriisiks valmisoleku teadmisi enam kui 100 000 inimesele. Inimestele pakutakse kodunõustamisi ning ettevõtetele, omavalitsustele ja kogukondadele tasuta koolitusi. Nüüd koondasid nad lisaks kokku 6 levinud küsimust, mida inimesed koolitustel ja nõustamistel enim küsivad.

Miks tuleb kriisideks valmistuda just nüüd?
Kriisid kahjuks ei hüüa alati tulles ning võivad meid tabada väga ootamatult ja erineval moel. Kohalikud ja rahvusvahelised kriisid nagu looduskatastroofid, sõda Euroopas, keemiaõnnetused jne on paraku muutunud igapäevaseks reaalsuseks, millega peame arvestama. Töötame iga päev selle nimel, et Eesti oleks turvaline. Mida rohkem inimesi suudab erinevates kriisiolukordades iseseisvalt ja teadlikult tegutseda, seda rohkem on võimalik päästa elusid ning vähendada tervise-, keskkonna- ja varakahjusid.

Kuidas kasutada tualetti, kui vett ei ole ja kanalisatsioon ei tööta? Kuidas ennast pesta? Kasuta jäätmete jaoks solgiämbrit ja tualetis mitmekihilisi prügikotte. Võimaluse korral kasuta välikäimlat, mida näiteks korteriühistud saavad ühiselt tellida. Isikliku hügieeni eest saab hoolitseda kasutades pesulappi või niiskeid salvrätikuid. Puhasta hambaid harjaga ka siis, kui suud ei saa veega loputada.

Mida teen oma loomadega, kui peab evakueeruma?
Mõtle läbi, kas lemmikloom saab vajadusel mõne lähedase või sõbra juures hoiul olla, kuni oht on möödunud. Evakuatsioonikohta võib inimene minna lemmikloomaga ainult siis, kui tal on olemas transpordipuur, millega tagatakse nii looma kui ka kõikide teiste turvalisus ja heaolu. Evakuatsioonikohas ei viibi inimesed ja loomad ühes ruumis, vaid loomadele on eraldatud ala, kuhu nad puuridega paigutatakse. Erandina on inimeste sekka lubatud juht- ja abikoerad, kellel on olemas vastavad tõendid. Evakuatsioonikohas vastutab looma omanik täielikult looma heaolu ning tervise eest, sh puhtuse hoidmine ning toitmine. Evakuatsioonikohas ei ole loomadele tagatud toiduvarusid.

Kuhu peab varjuma, kui minu läheduses ei ole ühtegi avalikku varjumiskohta?
Enamus avalikke varjumiskohti avatakse alles sõjalise ohu kasvades, igapäevaselt võivad need olla suletud. Kui kuuled sireene või oled saanud riigilt EE-ALARM teavituse, et tuleb varjuda, siis mine esimesel võimalusel lähimasse siseruumi, sulge uksed, aknad ja ventilatsioon. Sõjalise konflikti ajal liigu oma asukoha hoone keldrisse, selle puudumisel madalale korrusele, akendest eemale ning tugevate seintega ruumi. Kodus / kontoris olles tuleb varjumise korral seal püsida ja minna nt keldrisse või kuhugi, kus sinu ja ohu vahele jääks vähemalt kaks seina.

Kas ohusireenid „räägivad“ või mängivad hoiatavat heli?
Ohusireenid sõnalist teksti käitumisjuhistega edasi ei anna, vaid hoiatavad vahetu ohu eest valju korduva minutipikkuse tõusva-langeva heliga. Kui kuuled sireene, siis varju lähimasse siseruumi ning siis otsi lisainfot. Esimesele ohuteavitusele järgneb alati detailsem info riigi kanalites. Infot, mis on juhtunud ja kuidas käituda, saab riigi kriisikanalitest: kriis.ee, olevalmis.ee, riigiinfo telefonilt 1247, samuti ERRist ja teistest uudistekanalitest. Kriisi ajal edastab riik infot ka oma sotsiaalmeediakanalite kaudu.

Kui palju peaks kodus olema vett varutud ja kuidas seda säilitada?
Valmistu kodus iseseisvalt hakkama saama ilma elektri, vee ja kütteta vähemalt nädala. Veevaru on väga oluline! Tea, kust seda vajadusel juurde saab. Arvesta, et tavapäraseid võimalusi vee saamiseks (poed, elektrist sõltuvad kaevud/pumbamajad jne) ei pruugi toimida. Ideaalis tuleks joogivett varuda ettenägelikult, kas kanistrite või pudelite kujul. Samas, kui lähedal juhtub olema veeallikas, võib varuvariandina otsustada ka kokkuvolditava veekanistri ja veepuhastustablettide kasuks, et jooksvalt veevarusid täiendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.