Uudis

Armastatud suvituspiirkond Võsu saab täiesti uue ilme

Võsu uus ilme.Foto: Arhitekt Must OÜ

Oktoobris Haljala vallavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liidu välja kuulutatud Võsu keskuse arhitektuurivõistluse võitis ideekavand „Kuppel“ arhitektuuribüroolt Arhitekt Must OÜ.

Võsu aleviku keskuse arhitektuurivõistlus kuulutati välja eesmärgiga leida Võsu aleviku keskosale ehk Mere tänavale ning sellega liituvatele tänavatele ja avalikele alleedele parim ideelahendus. 

Võidutöö „Kuppel“ kavandas Võsu aleviku uuenenud südamesse purskkaevu, valgustid, paviljoni, katendid, terrassi, mänguplatsi, haljassaared, pingid ja muu taolise.

„Võidutöö autorid on tabanud osavalt Võsu väikekohale omase miljöö, millega on saavutatud turvalisem ning rikkalikum, ühtseks tervikuks ühendatud avalik ruum. Võidutöös tuuakse selgelt välja, et tegemist on Võsu keskusega, mis loob koha, kus inimesed võiksid koguneda,“ kommenteeris žürii esimees, Haljala vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Kuldar Pärn.

Kokkuvõttes oli žürii hinnangul just selles võistlustöös kõige rohkem potentsiaali, millest edasise projekteerimise käigus kujuneks toimiv ja Võsule sobilik avalik ruum.

Edasises projekteerimises tuleks täpsemini läbi mõelda paviljonivorm ja paiknemine väljakul, valgustite ja väikevormide disaini ning autoliikluse rahustamise võimalusi. Haljala valla arengukava järgi on Võsu alevikust 2030. aastaks välja kujunenud omanäoline ja hubane puhke- ja turismikuurort.

Võsu aleviku keskuse arhitektuurivõistlusele esitati kaheksa tööd, millest kõik kvalifitseerusid.Arhitektuurivõistlus korraldati “Hea avalik ruum” jätkuprogrammi raames. Võistluse auhinnafond oli 25000 eurot.Žürii otsustas premeeridakolme parimat tööd ning anda välja kaks ergutuspreemiat.

Esikohapreemia suuruses 9000 eurot pälvis võistluse võidutöö „Kuppel“ arhitektuuribüroolt Arhitekt Must OÜ (autorid: Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Jõnn Sooniste, Lisett Laurimäe).

Teise koha ja 7000-eurose preemia sai võistlustöö „Galerii“ arhitektuuribürooltMudel OÜ (autorid: Paco-Ernest Ulman, Helle-Triin Hansumäe, Kaarel Künnap) ning kolmanda koha ja 5000-eurose preemia saivõistlustöö „Mastimets“ arhitektuuribürooltStuudio Tallinn OÜ (autor: Villem Tomiste).

Ergutuspreemiad suuruses 2000 eurot anti võistlustöödele „Muutus“ (Design Police Department OÜ) ja „Teekond“ (Varjund OÜ).

Võistluse žüriisse kuulusid Haljala vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Kuldar Pärn (žürii esimees), Haljala vallavolikogu kultuurikomisjoni esimees Krista Keedus, Võsu alevikuvanem Riina Kaptein, „Hea avalik ruum“ programmijuht KalleVellevoog, maastikuarhitekt Kerttu Kõll Eesti Maastikuarhitektide Liidust ning arhitektid Ivar Lubjak ja Tõnis Arjus Eesti Arhitektide Liidust.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.