Kui tahad enda kortermaja trepikotta või maja ette kaamerat paigaldada, pead aga arvestama, et need on kõigi korteriomanike kaasomandis. See tähendab, et kaamera kasutamisega seotud küsimused tuleb korteriomanikel ühiselt läbi arutada ja kokku leppida.
Videovalve korraldamine nõuab väga vastutustundlikku isikuandmetega ümberkäimist. On väga tähtis, et kõik majaelanikud ühisele nõule jõuaksid, sest videovalve riivab vaatevälja jäävate inimeste privaatsust – see võib mõjutada inimeste mõtlemist ja tegutsemist, samuti sõna- või otsustusvabadust.
Kas kaamerat on ikka vaja?
“Seetõttu peaksid korteriomanikud enne kaamerate kasutamise kasuks otsustamist selle vajalikkust põhjalikult analüüsima ja mõtlema ka sellele, kas enne on ära kasutatud privaatsust vähem kahjustavad võimalused,” selgitas Andmekaitse Inspektsiooni avalike suhete nõunik Maire Iro.
Turvalisuse tagamiseks saab panipaika paigaldada näiteks liikumisandurid või uste külge käivad magnetandurid. Kui pärast hinnangu tegemist selgub, et kaamerate paigaldamine on siiski vajalik ja seejuures ei kahjustata ülemääraselt vaatevälja jäävate inimeste huve, on kaamerate kasutamine lubatud.
Videovalve korraldamiseks tuleb valida viis, millega ei kahjustata ülemääraselt ühegi korteriomaniku privaatsust. “Näiteks ei tohiks kaamera olla suunatud ühe konkreetse korteri uksele,” märkis Iro. Tuleb valida, milline ala ja mis nurga all kaamerapildile jääb. Kui soovid kaitsta trepikojas hoiul olevaid jalgrattaid, siis on vaja kaamera paigaldada selliselt, et vaatevälja jääb vaid rataste hoiu ala.
“Reaalajas kedagi jälgida ei ole lubatud,” rõhutas Iro. “Samuti ei ole põhjendatud jagada kõigile korteriomanikele ligipääsu kaamerapildi jälgimiseks.” Kui kaamera on salvestanud õigusrikkumise, saab ühistu juhatus teha salvestisest väljavõtte ja edastada selle politseile.