Uudis

Eesti menukaim suvituspiirkond kujundatakse täielikult ümber

Võsu rand.Foto: Ain Liiva, Virumaa Teataja

Haljala vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja arhitektuurivõistluse, mille käigus otsitakse Võsu aleviku keskosale – Mere tänavale ning sellega liituvatele tänavatele ja avalikele alleedele – parimat ideelahendust. Arhitektuurivõistlus korraldatakse “Hea avalik ruum” jätkuprogrammi raames.

Võsu alevik on populaarne Põhja-Eesti suvituskoht, kauni ranna ning marja- ja seenerikka metsaga. Võsu keskseks liikumis- ja kohtumispaigaks on asulat läbiv Mere tänav, mis on ainus aleviku eri piirkondi ühendav sõidutee, mida läbitakse ka Lahemaa teistesse piirkondadesse sõites.

„Seetõttu on suvine liikluskoormus suur ning tänavaruum on autokeskne. Mere tänava kaks fookuspunkti – Võsu keskus ja Rannaklubi hoone koos haljasalaga –vajavad aleviku tulevikku silmas pidades ruumilist ümbermõtestamist,“selgitas Haljala vallavanem Ivar Lilleberg.

Pärna sõnul peab parim arhitektuurilahendus looma Võsu aleviku keskosale tervikliku, hästi toimiva, atraktiivse ning kaasaegse elukeskkonna, arvestama Võsu hooajalisusest tulenevat spetsiifikat ning kujundama Võsu keskusestsünergilise olemise- ja kohtumispaiga elanikele, suvitajatele ja külastajatele.

„Arhitektuurivõistluse käigus on oluline leida tasakaal populaarsust koguva suvituskeskuse ja meeldiva kvaliteetse elukeskkonna vahel ning pakkuda Võsu keskosale selgelt tajutavat terviklikku ideelahendust, mis loob hästi toimivasidusa linnaruumi. Tulemuseks peab välja kujunema loomult kõiki kaasav, meeldiv, hästi funktsioneeriv ja mitmekesine avalik ruum, mis ühendab aleviku erinevad osad tervikuks, arvestab Võsu elanike arvu hooajalist dünaamikat ningtoetab väikese ja rahuliku suvituskoha kuvandit,“ ütles „Hea avalik ruum“ programmijuht Kalle Vellevoog.

Haljala valla arengukava järgi on Võsu alevikust 2030. aastaks välja kujunenud omanäoline ja hubane puhke- ja turismikuurort. Lisaks rikkalikule kultuuripärandile, kvaliteetsele elukeskkonnale ja soodsale ettevõtluskeskkonnale onVõsul kümne aasta pärast välja kujunenud ka korrastatud ja kaasaegne väikekuurordile omane taristu. Arengukava järgi peaksid Võsul tekkima kaasajastatud avalik rand erivajadustega inimestele mõeldud supluskohaga, tervise- jaspaateenuseid pakkuvaid ettevõtted, vabaõhulava, kaasaegne rannaklubi, talutoodete turg, turismiinfopunkt, jalgrattarajad ja parklad.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 11. detsember. Võistluse auhinnafond on 25000 eurot.

Võistluse žüriisse kuuluvad Haljala vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Kuldar Pärn (žürii esimees), Haljala vallavolikogu kultuurikomisjoni esimees Krista Keedus, Võsu alevikuvanem (uus vanem valitakse 20.oktoobril), „Hea avalik ruum“programmijuht Kalle Vellevoog, maastikuarhitekt Kerttu Kõll Eesti Maastikuarhitektide Liidust ning arhitektid Ivar Lubjak ja Tõnis Arjus Eesti Arhitektide Liidust. Žürii asendusliikmed on Haljala vallavanem Ivar Lilleberg ning arhitektKalle Komissarov.

“Hea avalik ruum” programmi raames valminud ja valmivad linnakeskused ja peatänavad on kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, mille eesmärk on mõtestada Eesti avalikku ruumi ning viia see uuele tasemele. “Hea avalik ruum”jätkuprogrammi raames viiakse 2019. aastal läbi neli arhitektuurivõistlust Tapa, Võsu, Paide ja Lihula linnakeskuste uuendamiseks.

Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga “Hea avalik ruum” EV100 arhitektuuriprogrammi raames uue ilme saanud linnakeskused Tõrvas, Põlvas, Raplas, Valgas, Võrus jaKuressaares. Tänavu sügisel valmivad veel Elva linnakeskus ning Rakvere Pikk tänav.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.