Uudis

Juulikuu tormid tõid hulgaliselt kahjusid Pärnumaale

Pilt on illustreeriv, sellel on juulikuised Paide kahjustused.Foto: Järva Teataja/Scanpix

Möödunud juulis üle Eesti käinud kaks suuremat tormi tekitasid Salva Kindlustuse klientidele kahjusid ligi 63 000 euro väärtuses.

Kõige rohkem kahju tekitas juuli keskel Pärnumaad laastanud torm Edoard ja oma osa andis kindlasti ka kuu esimestel päevadel Lääne-Virumaal möllanud torm. Salva Kindlustuse varakahjude osakonna juhataja Karen Soosalu selgitas, et kahjustuste ja inimeste kirjelduste põhjal võiks torm Edoardi kohati pidada lausa tornaadoks.

“Kõigest paari minuti jooksul lennutas keeristuul ringi kõike, mis polnud maa külge kinnitatud, ja ka paljut, mis oli tegelikult päris korralikult kinnitatud – päikesevarjud, piknikutelgid, terrassimööbel, mängumajad kui ka batuudid,” rääkis Soosalu. “Tormid murdsid ka puid ja tekitasid kahju katustele, kannatada said muuhulgas ka mitme suvemaja roo- või laastkatused.”

“Ringi lendavad batuudid, terrassimööbel, mängumajad ja muud sarnased esemed võivad tekitada autodesse, kasvuhoonetesse ja mujale lennates palju väikeseid kahjusid,” sõnas Soosalu.

“Suuremad numbrid tulevad tavaliselt mängu siis, kui tuul viib minema või vigastab katust või murdunud puud kukuvad hoonete või autode peale,“ rääkis Soosalu ja tõi näite hiljutisest juhtumist, kui terve ja elujõuline puu murdus tormi tõttu pooleks ja kukkus kuurile, mille juurde oli pargitud auto. Kannatada said nii hoone kui ka sõiduk.

Soosalu sõnul on suurem äikesetormide hooaeg on alles ees, mistõttu võiksid majaomanikud üle kontrollida, et hoovis või aias olevad esemed oleksid korralikult kinnitatud. Tõsiselt tuleks võtta ka koduste seadmete eemaldamist voolu- ja andmesidevõrgust tormide ajal. Ruuterite puhul on oluline ka võrgukaablite lahtiühendamine.

Kuna kodukindlustuse kaitse ei sisalda automaatselt kodus olevate asjade kindlustamist, soovitab Soosalu majaomanikel pilgu peale visata oma kodukindlustuse lepingule või uurida oma kindlustusseltsist, kas lisaks hoonele on ka nende kodune vara ikka kindlustatud. Salva statistika põhjal on kodune vara kindlustamata üle kolmandiku kodukindlustuse klientidest.
Samuti on oluline jälgida, et lepingule oleks lisatud ka kodu vastutuskindlustuse kaitse, mis aitab teistele osapooltele põhjustatud kahjude hüvitamisel.

Näiteks kaitseb vastutuskindlustus majaomanikku just selle eest, kui murdunud puu peaks kukkuma naabri aia, hoone või auto peale. Salva praktikas on olnud piisavalt näiteid, kus pealtnäha terve ja elujõuline puu tormi käigus murdub ja kahjustada saab ka naabri vara. “Elu on näidanud, et lisaks rahalisele kahjule võivad sellised juhtumid pikaks ajaks ära rikkuda ka seni heade naabrite omavahelised suhted,” ütles Soosalu.

Ülepingest, pinge kõikumistest ja elektrikatkestustest tulenevate kahjude korral on abiks kodukindlustuse lepingule valitud koguriskikindlustusest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.