Uudis

Kaos korteriühistutes: energiatoetus nõuab arvete massilist ümbertegemist

Energiahüvitis on teretulnud ja vajalik, aga tekitab palju segadust ühistutele.Foto: Shutterstock

Energiatoetus paneb korteriühistud keerulisse olukorda, sest arveid on vaja massiliselt ümber teha.

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) poole on pöördunud murelikud korteriühistud seoses energiakulude kallinemise toetusmeetmega – korteriühistute senise levinud praktika kohaselt tehakse ühistute arved peaasjalikult ruutmeetripõhise arvestusega, kuid toetusmeede nõuab, et korterile esitaval arvel kajastuks lisaks lõppsummale ka korteri tarbitud energiakogus kilovatt- või megavatt-tundides (kWh/MWh).

„Energiakulude kallinemise toetusmeede on kahtlemata vajalik ja väga teretulnud, kuid selle rakendamisel on tekkinud palju segadust,“ nendib Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Samuti muretsevad korteriühistud Mardi sõnul lisakoormuse pärast, mis korteriühistu raamatupidajal kanda tuleb. „Meie poole pöördub praktiliselt iga päev mõne ühistu murelik raamatupidaja ja kõige lihtsam ning inimlikum oleks, kui toetusmeetme arvestus toimuks korteriühistute senise praktika kohaselt,” nentis Mardi.

“Kui tagasiulatuvalt tuleb aga nüüd ümber teha kogu ühistu nelja kuu arved, siis on tegemist lisatööga, mis lükatakse taas korteriühistute õlule ning tuleb jällegi kõigil korteriomanikel kinni maksta,“ sõnas Mardi.

„Kuna määruses on toodud ajalised piirangud (4 kuud tagasiulatuvalt), siis on korteriühistutele ümberkorraldusteks suhteliselt vähe aega jäetud. Nii et kogu see segadus vajaks klaarimist ja täpseid juhtnööre, et bürokraatia head ja vajalikku algatust ei lämmataks,“ nentis Mardi.

Liit loodab asjasse selgust tuua 19. jaanuaril 2022 toimuval veebiseminaril. Veebiseminari kohta saab lisainfot EKÜL kodulehelt: https://ekyl.ee/koolitused/veebiseminar-mida-peab-teadma-korteriuhistu-energiahuvitise-meetme-raames/

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.