Masendav värk: seltskond plaanis jaanilõkkena süüdata tohutu prügihunniku

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Jaanilõke ei ole koht, kus põletada ära aasta jooksul kogunenud rämps, mis tegelikult lõkkematerjaliks üldse ei sobi. Keskkonnainspektsioonil on tuua üks ere näide sellest, mida lõkkes põletada EI tohi.

“Lõkkes võib põletada kuivi oksi, immutamata puitmaterjali, paberit ja kiletamata pappi. Paraku avastavad inspektorid enne suvist rahvuspüha valmis seatud lõkkekohtadest materjali, mida ei ole lubatud põletada,” kirjutab keskkonnainspektsioon sotsiaalmeedias.

Näiteks avastati hiljuti Lääne-Virumaalt lõke, kuhu oli kokku kuhjatud pea ainult materjali, mis põletamiseks kindlasti ei sobi. Paraku pole see ainuke ega erakordne juhtum.

Näide Lääne-Virumaalt: see ei ole lõkkematerjal. Foto: keskkonnainspektsioon

Keskkonnainspektsioon meenutab seega:

  • Jäätmete põletamine lõkkes ja küttekolletes on keelatud. See on ohtlik nii keskkonnale kui inimeste tervisele. Jäätmete põletamisel lenduvad õhku mürgised saasteained, näiteks dioksiinid.
  • Kõige rohkem tekib dioksiini plastmassi, kilekottide, rehvide, töödeldud puidu ja paberi ning muu taolise põlemisel. Suitsu sissehingamisel satuvad need ained inimese organismi, samuti sadestuvad need mullas ja vees.
  • Enamasti ei sobi ka ühekordsed nõud lõkkes põletamiseks, sest need sisaldavad plasti.

Inspektorid teevad jaanipäeva eel kontrollreide ja taolised lõkkeasemed nagu siin pildil, lastakse ära koristada. Rikkumistest saab teatada valvetelefonile 1313 või e-posti aadressile 1313@112.ee.

“Püüame koos, et meie jaanilõkked oleksid puhtad ja jaaniõhtust jääksid toredad mälestused,” kutsub inspektsioon inimesi üles mõistlikkusele.

Kindlasti ei saa unustada tuleohutusnõudeid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.